„Dnes se u nás lyžuje padesátým čtvrtým dnem, a i když v posledních dvou dnech je tu teplota kolem tří stupňů, podmínky jsou stále dobré,“ zhodnotila v pátek kolem poledne Jana Odvršová z TJ Chvalčov, která provozuje Ski Areál Tesák.

Na tamních sjezdovkách podle ní leží asi šedesát centimetrů technického sněhu, který je odolnější, než ten přírodní. „Začal ale foukat teplý vítr a všechno navíc může zkomplikovat déšť. Přesto doufáme, že se u nás bude lyžovat minimálně ještě dva týdny. 8. března na Přerovsku začínají jarní prázdniny a čekáme víc návštěvníků, tak snad podmínky vydrží i potom,“ doufá Odvršová.

Téměř žádné vrásky na čele počasí nedělá Klubu lyžařů Kroměříž, který provozuje Ski Areál Troják. Včerejší den byl čtyřiašedesátým, kdy tam lyžaři brázdili sjezdovky.

„Nad nulou je teprve druhý den, oteplení v průběhu února je běžný průběh zimy a není důvod panikařit nebo čekat konec zimy. Tam kde máme technický sníh, bychom přežili bez problémů i dvacet dnů takového tepla,“ vysvětlil v pátek jednatel Jakub Juračka.

Dvoudenní oteplení v horách podle něj neznamená skoro nic a úbytek sněhu se neprojeví takovou měrou, jako ve městech. Užívat si skvělých podmínek proto na Trojáku bude možné nejspíš až do dubna.

„Každý rok lyžujeme do konce března a na 4. dubna vychází poslední den posledního březnového týdne. Loni sezona skončila 29. března, nikoliv pro nedostatek sněhu, ale pro nezájem lyžařů,“ doplnil Juračka.

Klub lyžařů provozuje také Hostýnskou magistrálu, ani běžkaři se prý ale prozatím ukončení sezony obávat nemusejí. „Stopa na běžeckých je tratích měkčí, ale aspoň není zmrzlá, tedy podmínky pořád skoro ideální,“ láká jednatel.

Upravují se podle něj nadále všechny trasy a mimo provoz je tak pouze úsek Říka – Prašivý Buk, kde se těží dřevo.

Spokojení zůstávají také ve Ski Areálu Rusava, kde se lyžuje už přes šedesát dnů a na sjezdovkách nyní leží kolem půl metru sněhu. „Podmínky jsou výborné, v provozu jsou oba vleky i dětské lano. Sněhu je dost a příští týden má navíc mrznout. Když nezačne pršet, tak ještě pár týdnů zůstaneme v provozu,“ věří jednatelka Jiřina Ludvíková.

Letošní sezonu hodnotí jako značně lepší, než tu loňskou. Jak návštěvností, tak i sněhovými podmínkami.

Jinak už letošní zimu vidí v Lyžařském středisku Stupava v Buchlovských horách. „Sezona je každopádně horší, loni totiž bylo lepší počasí přes Vánoce,“ potvrdil provozovatel Lubomír Orel.

Na Stupavě si podle něj lyžaři užívají od 19. prosince a budou moci pokračovat nejméně do Velikonoc. „To je minimum, pak se uvidí, jak to bude se sněhem. Nyní taje přírodní sníh, na hlavní sjezdovce ale máme víc než metr technického, takže do Velikonoc určitě vydržíme,“ uklidňuje provozovatel.

Ostatní tratě podle něj pokrývá asi dvacet až třicet centimetrů sněhu. Na jedné ze sjezdovek pak zbývá už jen přírodní sníh a pomalu se tam tedy začínají objevovat travnaté ostrůvky. „Je ale méně významná, takže nás to neohrozí,“ uzavřel Orel.