Ministr školství Josef Dobeš chce totiž přidat kantorům na úkor nepedagogických pracovníků. Těm by měl kvůli tomu plat klesnout o pět procent.

„Ministr financí Kalousek se nechal slyšet, že nemá vytištěný balík peněz, aby mohl navýšit rozpočet školství. Snížení platu školníkům, uklízečkám či kuchařkám tak nadále vypadá opravdu reálně,“ zlobí se předsedkyně odborového svazu pracovníků školství v Kroměříži Oldřiška Šimčíková.

Situace se jí stejně jako kantorům nelíbí. „Vzhledem k situaci, která je velmi vážná, poslali předáci školských odborů dopis premiéru Nečasovi. V něm ho žádají o osobní jednání,“ podotýká Šimčíková.

Připomíná také, že ministr Dobeš už na podzim loňského roku veřejně prezentoval svůj názor, podle kterého by nepedagogičtí pracovníci neměli být placeni z resortu školství.

Stravování a úklid prý totiž nesouvisí se vzděláváním, ale patří do oblasti služeb. Tím by tak měli být placeni z jiných peněz. „Snahou by pak mohlo být jejich převedení pod zřizovatele, například obecní úřady nebo by si školy na úklid či vaření měly najímat soukromé firmy,“ vysvětlila Šimčíková. Proti snížení platu nepedagogickým pracovníkům se však ředitelé regionálních škol dál ohrazují.

„Nelíbí se mi to. Už dávno nedostávají odměny či osobní příplatky, přitom se dost nadřou. Například dvě kuchařky vaří pro více než stovku dětí a zaměstnance, přičemž nechystají jen oběd, ale také svačinu a přesnídávku,“ říká ředitelka kroměřížské mateřské školky Páleníčkova Jana Řachová.

Nezamlouvá se jí ani představa, že by přípravu jídla či úklid měla zajišťovat případná najatá firma.

„Není to dobrý nápad. Všichni pracovníci, i ti nepedagogičtí se totiž podílejí na výchově dětí, pomáhají například i při jejich oblékání. Není to jen o práci, ale o vztazích k dětem,“ dodala Řachová.

Nad situací nevěřícně kroutí hlavou také ředitelka zdounecké základní školy Marie Ptáčková.

„Na platech jim uberou, ale práce jim zůstane, přičemž mzdy mají stále nižší. Zajímalo by mě, kolik peněz si například vydělávají uklízečky na ministerstvu, nebo i na větší radnici,“ zlobí se Ptáčková.

„Pokud vláda opravdu schválí snížení peněz nepedagogickým pracovníkům, budu jednat na kraji o navýšení,“ uzavřela Ptáčková.