Například do dvou měsíců přibude sedmnáctá kamera ve zlínské místní části Malenovice, celkem šestnáct se zase na konci srpna spustí ve Vizovicích.

Kamera ve zlínské místní části Malenovice by měla být zkušebně spuštěna na přelomu října a listopadu. Od prosince pak pojede naplno.

„Chceme mít zmonitorované všechny hlavní komunikace ve Zlíně i přilehlé čtvrti. Jedním z mnoha důvodů, proč jsme zvolili tuto lokalitu, je i neustálý problém sprejerství, kterým se tato místní část potýká. Její dosah bude hodně velký a pokryje celé okolí křižovatky a ulici Masarykovu až po kostel,“ přiblížil ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Dodal, že zatím poslední, šestnáctá kamera je v současnosti umístěna u klubu Star. „Tímto počtem ale náš projekt nekončí. Podle studie je optimální počet kamer pro naše město dvacet. Takže v budoucnu počítáme s dalšími třemi. Jedna z nich bude ještě na sídlišti Jižní Svahy a další budou dohlížet na centrum města v jeho východní části,“ nastínil dále ředitel strážníků.

„Počítáme, že pokud bude dostatek finančních prostředků, mohly by být pořízeny do tří až čtyř let,“ doplnil ještě Kladníček.

Snad největší hustotu kamer bude mít od konce prázdnin město Vizovice. Čtyřapůltisícové sídlo totiž bude mít pod dohledem šestnáct kamer.

„Je to především proto, že se zde v průběhu roku pořádají velké akce, na něž přijíždějí tisíce návštěvníků. A protože nemáme městskou policii, potřebujeme nějakým způsobem dohlížet na bezpečnost celého města,“ vysvětlil místostarosta Vizovic Jaroslav Burkart.

Stejný počet kamer dohlíží i na Kroměříž.

„Ty první čtyři jsme instalovali před devíti lety a postupně se snažíme každým rokem systém alespoň o jednu rozšířit. Poslední jsme umístili loni na sídliště Sladovny a nelze vyloučit, že jejich počet bude navýšen o další,“ upřesnil mluvčí města Pavel Zrna.

Deset bezpečnostních kamer používá město Vsetín. Tento počet je prozatím konečný.

„Poslední jsme pořídili loni a nyní spíše plánujeme jejich rekonstrukci i výměnu,“ sdělil velitel vsetínských strážníků Nikolaj Martinák.