Nejen takový sortiment budou moci lidé ochutnat během roku na jarmarcích a farmářských trzích ve městech na Kroměřížsku.

Jejich sezona právě začíná. Vůbec první jarmark v okrese se konal v Bystřici pod Hostýnem ve Sportovní hale Sušil.

„Další farmářské trhy se uskuteční 26. května, 1. září a 10. listopadu a konat se budou na bystřickém náměstí. Chceme na ně nalákat co nejvíc regionálních pěstitelů, výrobců, řemeslníků, kteří svou živnost dělají srdcem,“ popsala Hana Pecháčková, která jarmarky organizuje společně se Střediskem volného času Včelín.

V Bystřici se farmářské trhy konaly loni poprvé a u lidí si hned získaly oblibu.

„Už se ptají, jestli zase přijedou s domácími sýry či kečupy. Prodávat u nás smějí i obyčejní lidé, co mají přebytek třeba brambor nebo medu. Každý jarmark je ale jiný, podle toho, jaká je sezona,“ doplnila Pecháčková.

Na dnešním trhu lidé podle ní seženou třeba sušené švestky, brambory a zabijačkové výrobky. „Na jaře tu chceme kvasnicové pivo, květiny a sazenice, na podzim bude více ovoce,“ řekla Pecháčková.

Téměř v každém měsíci se uskuteční jarmark v Kroměříži. „Máme dobrou zkušenost z loňska a chceme v ní pokračovat. Každá akce je nějak jinak zaměřena, takže naplánovaný je hrnčířský i středověký trh, ale také jarmark slovenských řemeslníků,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

V okresním městě trhy odstartuje 30. března Velikonoční jarmark, na kterém bude vystupovat řada folklorních souborů.

Doprovodné akce budou ale téměř na všech akcích v Kroměříži, připravený je například koncert Karla Hegnera či Pavla Dobeše.

Velká událost spojená s řemeslným jarmarkem se letos uskuteční také v Hulíně.

„Šestnáctého června budeme v Záhlinicích slavnostně otevírat Muzeum Františka Skopalíka. Uskuteční se krojovaný průvod a vystoupí zde folklorní soubory,“ prozradil vedoucí správy majetku města Hulína Zdeněk Váňa.

I toto město čekají letos čtyři jarmarky. První je velikonoční a koná se 30. března, další se uskuteční na Svatováclavské hody, ke dni dětí a na Vánoce.

Farmářské trhy se zatím nekonají třeba v Holešově.

„Během roku se to však může změnit, máme o ně zájem. Jednáme o tom, jestli by je neorganizoval některý ze soukromých subjektů,“ vysvětlil holešovský místostarosta Rudolf Seifert.

Lidé z města a jeho okolí se však mohou přijít podívat alespoň na dva řemeslné jarmarky.

„Velikonoční se uskuteční poslední sobotu v březnu, další jarmark chystáme na Vánoce,“ dodal Seifert.

Letošní jarmarky v Kroměříži:

30. 3. Velikonoční jarmark

18. 5. Hrnčířské a keramické trhy a 1. farmářské trhy

8. a 9. 6. Středověký jarmark

29. 6. 2. farmářské trhy

27. 7. Jarmark slovenských řemeslníků a 3. farmářské trhy

24. a 25. 8. Dožínkový jarmark

21. 9. Jarmark ručních prací a šperků a 4. farmářské trhy

19. 10. 5. farmářské trhy

11. 11. Svatomartinské hodování

9. a 30. 11. Magické Vánoce