A nepříznivá situace nebere konce. Zatímco totiž zpočátku se nákaza rozmáhala hlavně na Bystřicku, nyní už trápí i včelaře na Holešovsku.

„Je to nezodpovědnost včelařů, ti situaci podcenili, nebyli obezřetní,“ zlobil se předseda holešovských včelařů Oldřich Šimek.

Vinu klade hlavně svým přerovských kolegům. Oba regiony totiž spolu sousedí. „Byli jsme v ochraném pásmu, ale protože včely sem létaly za pastvou, stýkaly se ty jejich nemocné s našimi zdravými. Na podzimm proběhlo vyšetření včel a před třemi týdny jsme se dozvěděli, že tu máme nákazu,“ povzdechl si Šimek. A jedno tamní včelstvo teď proto budou muset kompletně spálit, stejně tak s ním i veškeré včelařské pomůcky, které lidé použili.

Přenos nákazy je totiž velice jednoduchý. „Mor včelího plodu může člověku ulpět i na oděvu. Riskantní jsou v této době proto i převozy včelstev,“ upozornil František Černošek, předseda kroměřížských včelařů.

Ačkoliv na prevenci dbali od prvopočátku na Bystřicku, ani tam moru nedokázali zabránit. Nemoc tam řádí dál.

„Na Bystřicku jsme už doposud přišli o dvě stě padesát včelstev. Předpokládáme, že z původních čtrnácti set nám jich nakonec zůstane zhruba jen tisíc,“ povzdechl si jednatel bystřických včelařů Stanislav Doležel.

O svá včelstva přišel například před dvěma roky Stanislav Koláček z Loukova.

„Původně jsem jich měl osmdesát sedm, kvůli nákaze jsme je ale museli zničit. Vůbec se mi ta nemoc nelíbí,“ svěřil se Koláček. Nelehkou situací se ale nenechal odradit a do včelaření se pustil znovu. „Jeden kolega, který má zdravá včelstva, mi nějaká přenechal. Mám ale včely spíše jen na pozorování,“ dodal Koláček.

Mnozí včelaři se už ale podle dostupných informací k činnosti vrátit nechtějí. A podle odborníků ani nyní nemohou. „Nemoci je od toho odradí a málokomu se pak chce pouštět do všeho zase od začátku. Navíc dokud řádí mor včelího plodu, tak si nová včelstva z bezpečnostních důvodů pořídit nemohou,“ potvrdil předseda kroměřížských včelařů Černošek.