Vestibul tamního kina Svět totiž patřil včelařům, kteří tam na Medovém dni hodnotili svou celoroční práci.

„Chtěl jsem koupit med, abychom ho měli doma,“ přiblížil Štefan Nevláčil z Holešova důvod, proč na akci zavítal.

Včelařství se mu prý hodně líbí. Chovat včely prý ale ale nemůže. „Na to musí být podmínky. Člověk musí mít stanoviště pro včely, a já bydlím v centru města. Mám ale mezi včelaři kamarády. Oni jsou úplně jiní, třeba v hospodě je vůbec nevidíte, jsou to moc fajn lidi. Včelařství je velice ušlechtilá zábava,“ domnívá se Nevláčil.

Koupit med byla silná motivace také pro Jiřího Valdu. „Mám ho moc rád. Ale přišel jsem hlavně kvůli zdraví, jsou tu totiž věci, které jsou v zimě hodně potřebné,“ svěřil se Vald.

Holešovský den byl ale hlavně o včelařích, kteří tradiční akci připravili. „Řada návštěvníků sem chodí s cílem koupit si určitý výrobek. Třeba šampony a zubní pasty s propolisem či mýdlo s medem. Osvěta mezi veřejností je. Za to jsme rádi,“ zhodnotil Michal Říha, který v nedalekých Pravčicích provozuje včelí farmu.

Na akci nechyběla ani oblíbená medovina. Lidé ji mohli nejprve ochutnat a pak také zakoupit. „Je to nejstarší alkoholický nápoj, na který lidé přišli už v dávném věku. Zjistili to náhodou. Měli med v sudech. A jelikož pochoutka absorbuje vzdušnou vlhkost, začal jim med kvasit, a tak také přišli na to, že obsahuje alkohol,“ přiblížil historii medoviny Říha.

Kdo z příchozích měl zase zájem dozvědět o tomto oboru více, mohl oslovit zkušené včelaře přímo na místě. „Manželka byla nemocná, sháněla med. Mě to tehdy rozčílilo, tak jsem si řekl, že si pořídím včely kvůli ní a budeme mít vlastní med,“ zavzpomínal s úsměvem Rostislav Novák z Pravčic, který neustále sleduje novinky v oboru.

„Hodně čtu, vzdělávám se, veškerou literaturu o včelaření přečtu. Mám doma počítač, takže i ten hodně využívám. Novinky se snažím uvést do praxe,“ uzavřel Novák.