"Kvůli jarním mrazům, které poškodily květy, jsme zhruba na polovině loňské snůšky," řekl předseda včelařů z Horní Bečvy na Vsetínsku Josef Vaníček. V okolí Slušovic na Zlínsku je snůška ve srovnání s rokem 2006 ještě nižší, podle jednatele tamních včelařů Františka Pekaře jsou ztráty až dvoutřetinové. "Na vině je i sucho. Kromě toho jsme se potýkali s častějším výskytem nákaz, objevil se i mor včelího plodu," uvedl Pekař.

Větší počet nákaz potvrdil i místopředseda Okresního výboru Českého svazu včelařů Zlín Josef Okál. "Nemáme pro to vysvětlení. Je to prostě příroda, s něčím podobným musejí včelaři bohužel počítat," uvedl. Podle něj byla letos slabší hlavně snůška lesního medu. "V některých lokalitách nebyla letos prakticky vůbec žádná," dodal.

Domácí produkce medu v loňském roce stoupla meziročně o osm procent na 9080 tun, což byl podle dostupných údajů nejvyšší objem v posledních 14 letech. Průměrný roční výnos je přitom kolem 7000 tun. Podle odhadů uplynulou zimu nepřežilo zhruba 30.000 z 526.000 včelstev, které včelaři vloni zazimovali. V České republice je kolem 50.000 včelařů.