Mor včelího plodu trápí na Kroměřížsku chovatele už čtyři roky. Přijde zlepšení?

Nejhorší situace je stále na Bystřicku. „Jsou to asi tři dny zpátky, kdy jsme dostali zprávu, že mor nyní řádí především v bystřické místní části Sovadina,“ informoval Stanislav Doležel, jednatel bystřických včelařů.

Během uplynulých čtyř let na Bystřicku spálili na tři sta včelstev, chovů tak mají nyní jen asi jedenáct set. „Teď nás ještě čeká spálení dalších jedenácti chovů,“ upozornil Doležel.

Na dalších místech regionu je situace o poznání lepší. „Žalkovice, Břest a Skaštice jsou v ochranné zóně. Pro tamní chovatele to znamená, že nesmí kočovat s hmyzem či s ním manipulovat, aby se nemoc nerozmnožovala,“ vysvětlil předseda kroměřížských včelařů František Černošek.

Na vině nekončící nákazy je podle něj hlavně špatné hospodaření včelařů. „Nejsou obezřetní, mor včelího plodu se přenáší i pouhým dotekem. Navíc mnozí mají chovy ve starých a špatných úlech,“ konstatoval Černošek.

Jedním z včelařů, kteří se musejí neustále potýkat s nemocí hmyzu je například sedmdesátiletý Josef Pavelec z Chvalčova.

„Vloni jsem spálil dvaadvacet včelstev, zůstalo mi jich už jen sedm,“ prozradil Deníku Pavelec.

Mor podle něj není ničím novým. „Píše se o něm už v knize z roku 1922, vždycky tu byl, je a bude. Od té doby, co ale odborníci začali před asi sedmi lety provádět kontroly včel, informace se rychle rozšířily a vznikla velká invaze pálení,“ podotýká Pavelec.

Zda lze očekávat v nejbližších letech vymizení nebezpečné nemoci, si netroufá nikdo s jistotou říct.

„To není jednoduché. Teoreticky je možné, že nákaza bude slábnout. Ohnisko totiž bylo v Přerově, a tam je už situace o něco lepší,“ odhaduje vedoucí odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj Petr Jínek.

I on poukazuje na to, že viníkem rozšíření nákazy může být v prvé řadě nesprávný přístup chovatelů. Za pravdu mu dává také Michal Říha, majitel včelí farmy v Pravčicích.

„Vinni jsou hlavně včelaři, neumějí se o roje starat,“ potvrdil Říha. On sám má prý sedmdesát včelstev. „S nemocí jsem se u nich doposud nesetkal,“ uzavřel Říha.

NA OKRAJ:Vadí, ale jsou nutné

Běžnému člověku, který se nezabývá včelařstvím, je pravděpodobně jedno, zda řádí nějaká nemoc včel, či ne. Mnohým z nás, k nimž se řadím i já, přijde zmíněný hmyz dotěrný. Málokomu se asi líbí, když sedí na koupališti s nanukem v ruce a na pochoutku útočí včelky a vosy. Je třeba si ale položit otázku: Když nám vlivem nemoci hmyz vymře (to se snad nestane), kdopak bude opylovat květy?

Jarmila Kuncová