V Kroměříži začali s instalací výzdoby už v říjnu: před čtyřmi lety tam výzdobu kompletně obnovili, což vyšlo na zhruba milion korun. V letošním roce se pak radnice rozhodla osvětlení ještě rozšířit na průtah městem.

„Letos jsme pořídili osvětlení na pětačtyřicet sloupů, které pověsíme podél cesty od hlavního silničního mostu až ke kruhovému objezdu na náměstí Míru,“ popsal jednatel Kroměřížských technických služeb Petr Sedláček.

To radnici přišlo na víc než tři sta tisíc korun, kromě průtahu budou světla dokreslovat atmosféru tradičně i na Velkém náměstí a v přilehlých ulicích.

Změna je letos také v termínu rozsvícení vánočního stromu, který bude prostor před radnicí zdobit až od 6. prosince. „Vyslyšeli jsme náměty lidí, že rozsvěcet vánoční strom s mikulášským programem ve druhé polovině listopadu je příliš brzy,“ vysvětlil vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Nový koncept sice posunul rozsvícení stromu, ale zároveň Kroměříži přináší od Mikuláše až do 22. prosince souvislý program.

„Nabídne tak sváteční náladu i dostatek času na zábavu i rozjímání,“ dodal Pavel Zrna.

Náměstí bude letos zdobit smrk pichlavý z Gorkého ulice, po loňském úspěchu nebude chybět akce Advent na radnici.

Také v Holešově letos nastanou v otázce vánočního osvětlení změny.

„Lidé se opět dočkají velmi oblíbené podívané díky nasvícení habrů v ulici Palackého a lip u kostela Nanebevzetí Panny Marie a zámku. Jedinou změnu zaznamenají obyvatelé na sloupech veřejného osvětlení v ulicích Masarykova a Palackého, které letos nebudou opatřeny světelnými dekoracemi,“ poznamenala mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.

Světelná konstrukce však nebude chybět na kašně na náměstí, vyzdobení města vyjde radnici bez nákladů na elektřinu asi na dvě stě tisíc korun.

Holešovským vánočním stromem pak letos bude douglaska tisolistá, rostoucí v areálu tamních technických služeb. K jejímu rozsvícení dojde 2. prosince, vlastní vánoční strom budou mít i všechny holešovské místní části.

V Chropyni začnou výzdobu řešit v posledním listopadovém týdnu.

„Osvětlení instalujeme na standardních místech, letos vyjma ulice Komenského, kde probíhá kompletní výměna stožárů veřejného osvětlení,“ podotkl vedoucí Správy majetku města Chropyně Stanislav Kalinec.

Za instalaci a následnou odinstalaci pak tamní radnice zaplatí asi šedesát tisíc korun. Také v Chropyni si vánoční strom vyberou mezi těmi, které rostou na území města, jeho rozsvícení pak mají naplánováno na 3. prosince.

V Koryčanech se letos k trendu vánočních světýlek v ulicích nepřipojí, to však neplatí o vánočním stromu, na který navíc loni nakoupili nové osvětlení.

„Strom se rozsvěcuje o prvním adventním víkendu a jeho rozsvěcení je spojeno s vystoupením dětí z naší MŠ, ZŠ a ZUŠ a s oblíbenými vánočními trhy,“ dodala tamní starostka Hana Jamborová.