Velké obchodní řetězce rozhodně nechtějí nic podcenit. V Tescu plánují interní i externí výzdobu obchodů už od června. „Postupně se s blížícími Vánocemi instaluje zhruba od poloviny října venkovní výzdoba. V polovině listopadu se naše obchody rozsvítí ve svátečním duchu,“ přiblížila mluvčí Tesca Eva Karasová.

Na výzdobě interiérů začínají zaměstnanci řetězce pracovat rovněž už v průběhu října. „Do uliček mezi regály ve vytipovaných odděleních se umísťují girlandy,“ popsala Karasová.

Samotný prodej dekorací a dárků v Tescu zahájili 8. října. Podle Evy Karasové má včasná distribuce vánočního zboží své opodstatnění. „Z průzkumů vyplývá, že rozvážnější zákazníci opravdu začínají nakupovat dárky už v průběhu října. Vyhnou se tak zážitku, kdy se musejí potýkat s davy lidí v obchodech v posledních předvánočních dnech,“ zdůvodnila mluvčí.

V menších obchodech zatím nespěchají. Zatímco někde žádnou zvláštní výzdobu neplánují, jinde tvrdí, že je ještě moc brzy. „Speciální výzdobu děláme jen minimální. Na druhou stranu vystavujeme různé druhy zboží, které jako dekorace poslouží,“ říká Marie Vymětalová z chropyňského papírnictví Marho.

To v holešovském papírnictví Trnka je vyzdobený obchod tradicí. „Každý rok zkrášlujeme výlohu. Pro inspiraci zákazníkům tam umísťujeme i nazdobený stromeček. Zatím je ale ještě čas,“ míní tamní pracovnice Jarmila Onderková. Podle ní by také většina vánočního sortimentu mohla přijít na pulty během příštího týdne. Jednu věc však hojně prodávájí už teď. „Vánoční balicí papíry. O ty je největší zájem,“ dodává Onderková.

A jaké mají být nevětší hity letošních vánoc. „Stále větší část populace dává přednost umělým stromkům. Lidé chtějí jednak šetřit přírodu a jednak si dopřát takový stromeček, který bude ladit s interiérem jejich domova. Nabídka je totiž ohromně pestrá,“ uvedla mluvčí Tesca Eva Karasová. Mění se rovněž trendy v barvě dekorací. „Letos budou v kurzu především kombinace zlaté, měděné, oranžové a čokoládové barvy,“ doplnila Karasová.

Mezi nakupujícími zatím ještě žádná vánoční horečka neřádí. Například paní Marie Mrhálková z Kroměříže sice blížící se Vánoce vnímá, ale zatím nijak nepanikaří. „Je pro mě ještě brzy. Ne, že bych to nechávala všechno na poslední chvíli, ale zatím není kam spěchat,“ svěřila se žena.