Kvůli zhoršené hospodářské situaci tak nebudou mít vánoční večírek například zaměstnanci zlínského magistrátu. „Přijde nám to v době krize nemorální. Ušetřené peníze, které zůstanou ve fondu kulturních a sociálních potřeb, budou použity například na vzdělávání našich pracovníků,“ vysvětlila tajemnice úřadu Helena Eidová.

Státní zaměstnanci se nemůžou těšit ani z třináctých platů. „To už dávno neexistuje. My nemáme ani vánoční večírek, jen pracovní poradu spojenou s obědem. To víte, ve školství není peněz na rozhazování,“ poznamenala ředitelka Střední školy oděvní a služeb Vizovice Eva Šťastná.

Některé firmy, ač se po celý rok snažily šetřit, chtějí udělat zaměstnancům radost navzdory horším časům. „Kvůli úsporným opatřením jsme například pozastavili vyplácení zaměstnaneckých benefitů kromě odměn při životních výročích. Ale nějaký večírek nakonec bude, protože firma letos v prosinci oslavila dvacet let od svého vzniku, což je pro nás velice prestižní záležitost a důvod k oslavě,“ uvedla personalistka firmy TVD Slavičín Alena Štefaníková.

Fryštácká obuvnická společnost Leon Shoes zase musela kvůli krizi zrušit pro letošek třinácté platy. „Domluvili jsme se na tom se zaměstnanci, protože prioritou je udržení pracovních míst. Ale večírek bude, letos jsme to pojali akčněji a budeme hrát bowling,“ uvedl majitel firmy Leoš Duda.

Oficiální vánoční večírek nemají například ani zaměstnanci České pošty, zato ale dostanou mimořádnou odměnu. „Vánoce jsou pro poštu pravidelně nejvytíženějším obdobím roku, kdy se téměř zdvojnásobí počet doručovaných zásilek. Proto dostanou zaměstnanci s tarifní mzdou vyplacenu jednorázovou mimořádnou odměnu ve výši deseti procent. Vzhledem k ekonomické situaci je to odměna spíše symbolická,“ řekla mluvčí společnosti Marta Selicharová s tím, že v kraji se to týká asi pěti set zaměstnanců.

Ani extraligoví hokejisté PSG Zlín večírek nemají. „Možná jenom individuálně. Co se týče nějakých vánočních bonusů, je nutné si uvědomit, že systém odměňování je úplně jiný než ve firmách a nedá se srovnávat,“ sdělil mluvčí klubu Patrik Kamas.

I přes všechny ekonomické kotrmelce však zůstávají stále na Zlínsku firmy, kde je vše při starém. „U nás už vánoční večírek byl. Pití i jídlo jsme měli samozřejmě zdarma a ještě jsme dostali i dárek, takovou praktickou vestu. Máme to tak každý rok, takže žádná změna,“ uvedla Dana Polášková z obchodního úseku zlínské firmy Moleda, která vyrábí legendární boty Prestige.