„Duchovní správa na Svatém Hostýně chce společně s Maticí svatohostýnskou přispět k požehnané oslavě svátků narození Boží lásky,“ řekl mluvčí Olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

„Rodiny s dětmi, mládež i všechny poutníky proto zve (duchovní správa a Matice svatohostýnská, pozn. redakce) nejen k zimním procházkám na Svatý Hostýn a účasti na bohoslužbách, ale také na živý betlém a dva koncerty,“ pokračoval Jiří Gračka.

Bazilikou zazní zvuky kytar

Na své si přijdou milovníci valašské kultury.

„Při vánočním koncertě V Betlémě se svítí vystoupí v sobotu 28. prosince od 15.30 hodin cimbálová muzika Bukovinka, ženský sbor Jaderničky, děti z Malé Rusavy a Valašský soubor písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem,“ přiblížil program prvního vánočního koncertu Gračka. Pořadatelé také garantují autobusovou dopravu do Bystřice pod Hostýnem po skončení koncertu.

Důležitý okamžik zrození Krista si pak bude možné na Svatém Hostýně připomenout poslední den v roce – 31. prosince 2019 po 12. hodině živým betlémem. Postará se o něj Soubor písní a tanců z Rožnova pod Radhoštěm před poutní bazilikou.

„V případě extrémně nepříznivého počasí přesuneme akci do baziliky,“ upozornil Gračka a dodal, že během akce bude možné přispět na Matici svatohostýnskou.

Jen o den později – ve středu 1. ledna 2020 – vystoupí v bazilice od 13.40 kytarový virtuos, skladatel a profesor na pražské Akademii muzických umění Štěpán Rak. V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel. Kytarista procestoval více jak tři desítky zemí na čtyřech kontinentech.

Místo ohňostroje mše

„Bohoslužby se na Svatém Hostýně budou o vánočních svátcích slavit podle pravidelného rozpisu. Navíc se uskuteční mše svatá na Štědrý den v 15.30, neslaví se ovšem půlnoční bohoslužba z Narození Páně. Noční mše svatá je naopak plánována na 31. prosince: přesně o půlnoci ji bude celebrovat biskup Josef Nuzík a předcházet jí bude ve 22.30 modlitba růžence, ve 23.00 adorace a ve 23.45 děkovné Te Deum a svátostné požehnání,“ zveřejnil program vánočních bohoslužeb mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

„Všem příchozím i ubytovaným poutníkům a hostům chceme nabídnout radostné a požehnané prožití vánočních a novoročních svátků v areálu Svatého Hostýna,“ doplnil Mořic Jurečka, předseda Matice svatohostýnské.