Zhruba dvanáctimetrový smrk ztepilý, který bude po celý advent a vánoční svátky zdobit centrum města a dotvářet vánoční atmosféru, vyrostl na zahradě rodinného domu v ulici Polní ve Vážanech.

Strom a celá vánoční výzdoba města se slavnostně rozsvítí ve čtvrtek 24. listopadu v 16.30 hodin. Rozsvícení doprovodí program, který připravili pracovníci Domu kultury v Kroměříž, a ve dnech 24. a 25. listopadu se bude na Velkém náměstí rovněž konat adventní jarmark.

„Prodejci tu nabídnou zájemcům vánoční a adventní zboží i občerstvení včetně nezbytných punčů, svařáků a medovin dotvářejících předvánoční pohodu,“ uvedla Šárka Kučerová z kroměřížské radnice.

Postupně rozsvěcovat se budou také světelné instalace v podobě adventních svící na dalších kroměřížských náměstích v rámci projektu Rozsviťme Kroměříž společně.

Vánoční trhy v Kroměříži. Ilustrační foto
Šťastné a veselé. Vánoční trhy v Kroměříži doplní videomapping a koncerty

„Setkání o adventních nedělích proběhnou na náměstí Míru 27. listopadu, na Komenského náměstí 4. prosince, na Masarykově náměstí 11. prosince a na Velkém náměstí u lavičky Václava Havla 18. prosince vždy v 17 hodin,“ dodala Kučerová.

Další světla se rozzáří na Velkém náměstí v sobotu 10. prosince, kdy tu začnou vánoční trhy Šťastné a veselé a budou – spolu s bohatým programem – probíhat až do 22. prosince.

Tradiční sbírka u vánočního stromu

Lidé letos budou mít opět možnost po dobu adventu a vánočních svátků finančně přispět dvěma neziskovým organizacím působícím v Kroměříži. Výtěžek tradiční vánoční sbírky získají spolek Korálky a Dětský domov Kroměříž.

„Pokladničky, kam bude možné vložit libovolnou částku, budou umístěné na Velkém náměstí pod vánočním stromem. Obyvatelé města a jeho návštěvníci tak budou moct finančním darem pomoci těm, kteří pomoc potřebují, oceňují a jistě smysluplně využijí,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Miroslav Karásek a jeho unikátní sbírka zahraničních novin.
Kroměřížan sbírá noviny z celého světa, má výtisky ze 350 států a ostrovů

Spolek Korálky a Dětský domov Kroměříž jsou tradičními příjemci peněz z vánoční sbírky. Korálky využijí obnos ze sbírky k úhradě nákladů na zabezpečení dopravy žáků ZŠ a MŠ speciální Kroměříž, F. Vančury. Dětský domov Kroměříž peníze z vánoční sbírky využije k pořádání sportovní, kulturní a zájmové činnosti dětí a rovněž z těchto prostředků hradí dětem letní tábory a pobyty.

„V loňském roce vynesla vánoční sbírka více než 49 tisíc, v roce 2020 to bylo 48 tisíc korun,“ uzavřela Šárka Kučerová.