„Strom je vysoký zhruba dvanáct metrů a byl vysazen asi před pětačtyřiceti lety,“ uvedl Martin Posolda z radničního odboru služeb. Majitelé plánovali smrk pokácet.

„Měli jsme pocit, že se naklání, navíc se jeho kořeny rozrůstaly do okolí a mohly ohrozit stabilitu domu. Máme radost, že strom bude mít ještě využití,“ uvedl za majitele Jan Mičánek.

Potřetí za sebou se symbolem kroměřížských vánoc stal strom ze sídliště Barbořina, loňský i předloňský strom totiž pocházel z ulice Pod Barbořinou.

„Je to náhoda, ale je fakt, že se Barbořina pro nás v posledních letech stala zajímavou lokalitou. Děkujeme lidem, kteří se rozhodli stromy darovat,“ řekl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

V dalších dnech čeká smrk nazdobení a slavnostní rozsvícení. Stane se tak tradičně ve čtvrtek před první adventní nedělí, tedy 28. listopadu v 16.30 hodin. Ve stejný čas se v ulicích rozzáří také vánoční osvětlení, které bude zdobit centrum města i ulice na hlavním průtahu. Žádné nové ozdoby letos město nepořizovalo.

Vánoce v Holešově a Hulíně?

Vánoční strom už zdobí také náměstí Edvarda Beneše v Holešově.

„Bohatý stříbrný smrk pochází z Roštění a je speciálním darem pro naše město. V následujících dnech bude nazdoben a společně s ním se nových světelných prvků dočkají také obě holešovské kašny. Letos se tedy osvětlení nebude přesouvat na zámeckou kašnu až po svátcích, ale bude zářit už od začátku adventu,“ prozradila mluvčí radnice Hana Helsnerová. Slavnostní rozsvícení holešovského smrku se bude konat v den vánočních trhů 30. listopadu v 17.30 hodin.

V Hulíně se rozsvítí vánoční strom na náměstí Míru v den adventního jarmarku, tedy v pátek 29. listopadu v 16 hodin. Lidé se mohou těšit na koncert skupiny Fleret se Zuzanou Šulákovou a na prodej radničního punče s upomínkovým hrníčkem. O něco později zavane adventní nálada také do Bystřice pod Hostýnem, vánoční strom se rozzáří na Masarykové náměstí v pátek 6. prosince v 17 hodin. Už od 14 hodin se v centru bude konat mikulášský jarmark.