Letošní „vánoční nadílce miminek“ vévodili chlapečci, těch se v porodnicích našeho kraje narodilo celkem deset, holčiček tedy o dvě méně než chlapců.

„Na Štědrý den se ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje narodilo 8 dětí, na Boží hod přišlo na svět 6 dětí a na Štěpána se narodily 4 děti. Celkem tedy v našich porodnicích přišlo během letošních vánočních svátků na svět 18 dětí,“ potvrdil za krajské nemocnice jejich mluvčí Egon Havrlant.

Nejvíce dětí se podle něj narodilo ve Zlíně, kde jich za vánoční svátky přišlo na svět osm, v Kroměříži se narodily čtyři děti, v Uherském Hradišti a ve Vsetíně shodně pak po třech dětech.

Vánočně vyzdobený dům v Dobrkovicích na Zlínsku
Tisíce světýlek. Dům v Dobrkovicích září do okolí, je prý vidět z vesmíru

Nehoda ve Zlíně

Vánoční svátky byly letos ve znamení klidu. Krajští hasiči vyjížděli nejčastěji podle slov tiskového mluvčího Pavla Řezníčka k technickým zásahům, vyjímkou však nebyl ani požár hospodářské budovy v Jankovicích na Kroměřížsku, který si vyžádal výjezd celkem sedmi jednotek dobrovolných a profesionálních hasičů z nejbližšího okolí.

Asi nejvážnější nehoda se o letošních Vánocích stala na Štědrý den ráno ve Zlíně na Třídě T, Bati, nedaleko sídla Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice, kde se střetla dvě osobní vozidla. Nehoda si vyžádala zrnění jedné osoby.

Půlnoční bohoslužba v kostele sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti. 24.12. 2020
VIDEO: "Koronavirová" půlnoční v Hradišti - s rouškami a v poloprázdném chrámu

Zažívací obtíže i úrazy

Samotný Štědrý den byl podle mluvčího krajských nemocnic Egona Havrlanta i na urgentním příjmu a v úrazových či pohotovostních ambulancích o něco klidnější, než zbývající dva sváteční dny. I tak ale dle něj denně vyhledalo ošetření okolo dvou až tří stovek lidí.

„Tradičně přicházeli se zažívacími obtížemi, ale i s nejrůznějšími úrazy například po pádu v opilosti, ošetření vyhledali i lidé s dlouhodobějšími problémy,“ doplnil Egon Havrlant.

Současně mluvčí nemocnic připomněl i případ mladé ženy, kterou museli lékaři v Uherskohradišťské nemocnici operovat.

„Žena během oslav svátečních dnů vypadla na Uherskobrodsku z okna a vážně si poranila pánev a končetiny,“ seznámil mluvčí Havrlant.

Poslední víkend v roce 2020 na Pustevnách v Beskydech.
Toto vás teď čeká na horách. Pustevny: hordy lidí, problémy s dopravou

Stovky hospitalizovaných s covidem

Co se týká trápení s nemocí covid-19, to se v kraji nevyhnulo ani svátečním vánočním dnům. Nejvíce tyto případy řešili ve Zlíně.

„Jen na Boží hod jich na lůžka covidových stanic přijali 18 a řadu dalších s příznaky onemocnění ošetřovali v ambulanci,“ uvedl mluvčí Havrlant.

Celkem bylo k druhému vánočnímu svátku hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19 308, z toho jen v KNTB 157.

„Od počátku vánočního týdne bylo naší snahou co nejvíce uvolnit kapacity na vyčleněných covidových stanicích, abychom byli připraveni na příjmy nových pacientů s koronavirem během svátečního období. Opticky se to projevilo ve snížení počtu covid pozitivních pacientů v našich nemocnicích, ale epidemiologická situaci v kraji není dobrá,“ připomněl Egon Havrlant.

A kolik bylo uvíznutých kostí z kapra v krku? Těch bylo podle Egona Havrlanta letos minimum, například na pohotovosti v Kroměřížské nemocnici zaznamenali během tří svátečních dnů pouze jediný případ.