Podle posledních předpovědí se letos ve městech Vánoce odehrají na blátě. Lidé tak za sněhem musejí vyrazit do lyžařských středisek, kde mají aspoň ten technický.

Ani přes svátky se tak vleky na sjezdovkách nezastaví. „Na Štědrý den lyžujeme jen do tří hodin, další sváteční dny však jedeme bez omezení, od půl deváté ráno do půl deváté večer," řekl Deníku třeba provozovatel Skiareálu Stupava Lubomír Orel.

O lyžování na Štědrý den podle něj zájem je, ne pvšem nijak dramatický. „Hodně záleží na počasí. Pokud je hodně sněhu, tak si lidé kolem oběda přijedou zkrátit dlouhou chvíli," konstatoval Orel.

Na Ježíška však podle něj většina lidí čeká doma. „ Největší nápor je až o druhém svátku vánočním, to už mají všichni za sebou rodinné návštěvy a jedou se odreagovat a odpočinout na svah," podotkl provozovatel stupavského skiareálu.

Velmi rozšířeným vánočním dárkem jsou dárkové poukazy. Jeden takový můžete už ve dnech volna vyzkoušet přímo v akci na sjezdovce.

„Pokud lidé neví, co koupit pod stromeček, mohou návštěvníci darovat svým blízkým skipas nebo poukaz do lyžařské a snowboardové školy," nabízí Orel.

Nejen lyže, ale i plavky ovšem lidé během svátků využijí. „O vánočních svátcích máme normálně otevřeno. Pouze na Štědrý den je aquacentrum zavřené," potvrzuje třeba vedoucí aquacentra ve Zdounkách Silvie Krejčířová.

Zároveň tam mají připravenu akci, při které lidi mohou oslavit rodinné svátky opravdu společně v bazénu.

„Návštěvníci si mohou pronajmout celé aquacentrum. Můžou tak učinit třeba celé rodiny nebo parta přátel, a to až do počtu patnácti lidí, a strávit vánoční čas takhle netradičně a v soukromí," vysvětluje Krejčířová.

Podle ní je tato varianta mezi lidmi hodně oblíbená. „Mají k dispozici vše, co potřebují, bazén, vířivku i třeba saunu, a nemusí se tak na nikoho ohlížet," dodala vedoucí aquacentra.

Někteří lidé před vánočním shonem utíkají do hor. „Jezdíme vždy na chatu do Krkonoš, kde není ani televize ani ten všudypřítomný zmatek, co je tady ve městech," říká například studentka Tereza Pantoučková.

Štědrý den v lese a horách je podle ní to nejlepší co může být. „Miluji sníh a tady tak můžu zažít ty opravdové bílé Vánoce jako je znám z filmů a pohádek," zasnila se studentka. Vánoce, by podle ní měly být hlavně o čase, který člověk stráví se svými blízkými.

„Jejich smyslem není hromada dárků ani to, jestli v televizi budou dávat Popelku nebo ne. Je to hlavně o rodině a přátelích," dodala dívka.

Najdou se i tací, kteří stromeček nazdobí třeba v plavkách. „Pro mě tyto Vánoce rozhodně nebudou na sněhu, ale spíš na pláži. V rámci práce totiž absolvuji půlroční stáž v Chile," posteskla si pro Deník Barbora Jiříková.

Štědrý den tak nebude trávit s rodinou, ale v prosluněném Chile, kde je právě léto. Ani to ji však neodradilo.

„Nazdobím si asi palmu, rybu taky snad nějakou seženu, a ty pravé Vánoce se salátem, sněhem a rodinou si užiji v dubnu, až se zase vrátím domů, netajila se studentka.

I pro ni mají Vánoce zvláštní význam, rozhodně však nelituje, že do Chile odjela. „Až se vrátím, tak Vánoce budou. Je to jedno jestli je dvacátého čtvrtého prosince nebo dubna. Není to o datu v kalendáři, ale o lidech se kterými je trávíte," dodala Jiříková.