Kroměříž bude na Velkém náměstí zdobit strom, který momentálně stojí na pozemku v ulici Františka Vančury na Barbořině v Kroměříži.

„Jedná se o asi 12 metrů vysoký smrk pichlavý, který byl vysazen asi před 30 až 35 lety,“ uvádí Martin Posolda z radničního odboru služeb. Radnice si zřejmě lokalitu Barbořiny oblíbila. Pocházeli odtud také vánoční stromy z uplynulých dvou let.

„Je to náhoda. Děkujeme lidem, kteří se rozhodli stromy darovat a všem občanům Kroměříže tak zpříjemnit Vánoce,“ říká starosta Jaroslav Němec.

Rozsvícení stromu bude předcházet dvoudenní jarmark. K očekávanému rozsvícení pak dojde poslední listopadový čtvrtek, tedy 28. listopadu, v 16:30, a to za účasti vedení města v čele se starostou Jaroslavem Němcem.

Spolu se stromem se rozzáří také výzdoba v historickém centru města a na hlavních ulicích. Jako v loňském roce, i letos Dům Kultury připravil pro zájemce mezi 5. až 12. prosincem kulturní vystoupení, kdy vystoupí například spolek Loudadlo i s loutkami Jů a Hele, místní Říše loutek i ZŠ a MŠ V. Vančury. Děti se mohou těšit také na mikulášskou nadílku, chybět nebudou tvořivé dílničky, koncerty ani diskotéka.

Místo mamuta tučňáci

Vrcholem vánočního programu bude již čtvrtý ročník Adventu na radnici. „Desetidenní program nabídne koncerty, divadelní představení pro malé i velké, vystoupení dětských folklorních souborů, pěveckých sborů i kroměřížských základních a středních škol,“ popsala místostarostka Daniela Hebnarová. A chybět nebudou ani stánky, kde si lidé budou moci zakoupit punč, svařené víno, vánoční cukroví i dárky.

„Po loňském výletu do Doby ledové chystáme i letos ústřední téma, které překvapí, pobaví, vytvoří kulisu i originální fotokoutek pozveme přítomné na dalekou cestu, tentokrát za tučňáky,“ doplnil vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Unikátní betlémy na holešovském zámku

Holešov si pochvaluje, že se ujala tradice společného adventního setkávání na náměstí Dr. E. Beneše. Proto v tom chce pokračovat i letos.

„Kouzelnou a nenapodobitelnou vánoční atmosféru navodí adventní trhy s programem, na které se můžeme těšit v poslední listopadový den. V tentýž den v pozdním odpoledni také rozsvítíme vánoční strom, což je událost, kterou si každoročně nenechává ujít velká část holešovského obyvatelstva,“ říká mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová.

Hojně navštěvovaná je také výstava betlémů, která bude zahájena taktéž 30. listopadu. I v letošním roce slibuje hojné zastoupení unikátních exemplářů. „V loňském roce se osvědčily koncerty, které si pro občany připravili žáci zdejší základní umělecké školy, proto se i letos někteří z nich představí při třech adventních koncertech na náměstí,“ slibuje Helsnerová.

„Programově tedy napodobíme předchozí rok, a to z toho důvodu, že se všechny akce osvědčily a přilákaly ke společným chvílím stovky lidí, kteří se na chvíli zastavili,povídali si i rozjímali. Zvláště v období shonu jsou právě tyto chvíle k nezaplacení,“ míní radniční mluvčí Hana Helsnerová.