„Kaštan, který je součástí aleje vzrostlých stromů, na několika místech kořenů navrtal a do děr pravděpodobně aplikoval jed. Strom, který se na jaře olistil a kvetl, po tomto zásahu začal intenzivně opadávat,“ popsal Karel Hickl z městské společnosti Kroměřížské technické služby (KTS), která hřbitov spravuje.

Desítky let růstu zmařeny

Podle Hickla dendrolog odhadl hodnotu stromu zhruba na 200 až 250 tisíc korun. KTS podaly kvůli poškození kaštanu trestní oznámení na neznámého pachatele. „Nelze podobné neurvalé jednání vůči zeleni tolerovat. Nejde přitom jen o finanční náhradu způsobené škody. Poničený strom na hřbitově rostl desítky let a podílel se na podobě tohoto pietního místa. Pokud se strom nepodaří zachránit, potrvá léta, než na jeho místě vyroste nový,“ uvedl jednatel KTS a místostarosta města Karel Holík.

Ilustrační foto - oprava kanalizace.
Kroměříž opraví část kanalizace v Trávníku. Je v havarijním stavu

KTS v posledních asi patnácti letech na městském hřbitově řešily jednu podobnou událost. „Týkala se menšího stromu, tisu,“ popsal Hickl. Na jiných místech Kroměříže se ale vandalismus vůči zeleni v posledních letech objevil. „V roce 2020 bylo zničeno několik stromků na sídlišti Oskol. Dva jírovce a jedna vrba jíva byly ulomeny, další tři stromky byly poškozeny méně závažně. O dva roky dříve město řešilo také vandalismus na nábřeží Švabinského, kde pachatel zničil šest vzrostlých lip,“ připomněl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Vybrali jsme pro vás:

Czechia Backyard Ultra Run v Holešově, Jaroslav Kopřiva
V Holešově padl český rekord! Jaroslav Kopřiva v zámeckém parku naběhal 281 km
Hřbitov, úmrtí, vzpomínka. Ilustrační foto
Kroměřížsko v uplynulých dnech opustili
Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Rymicích je u konce. Nově slouží zemědělským strojům.
Rekonstrukce konírny v Rymicích je u konce. Nově slouží zemědělským strojům
Ilustrační foto - IZS cvičení.
Cvičení IZS v Kroměříži. Očekávejte uzavírky a omezení pohybu