VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válka brala životy i knihy, knihovny bojovaly, jak se dalo

Kroměřížsko – Německý výraz ausgeschaltet, který v češtině znamená pryč: právě tím byly za druhé světové války označovány knihy k vyřazení. I na Kroměřížsku tak mizela z regálů mnohá díla autorů ze zemí, které bojovaly proti fašismu. Deník připomíná další kapitolu událostí v regionu, od jejichž konce letos uplyne sedmdesát let.

29.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

V dobách války přestaly platit české zákony, na náměstí se měnily cedule obchodů, začaly platit nové vyhlášky a znaky samostatného československého státu byly ničeny.

„V měšťance jsme dostali za úkol portréty Masaryka a Beneše na prvních stranách učebnic žiletkou odřezat. Co bylo závadného a připomínalo zřízení samostatné republiky, muselo být perem přepsáno," vzpomínal nedávno pro Deník Vlastimil Úlehla z Hulína.

Záznamy o tehdejším řádění nacistů zůstaly i v archivech knihoven. Všechna díla zapsaná například v Knihovně Kroměřížska před válkou, v době válečné a po válce se vešla do jednoho přírůstkového seznamu.

„Je deset centimetrů tlustý, má nádhernou zelenou barvu a červeně zdobené kožené prvky. Knihovnictví se mnohdy zdá nezajímavé, ale tento seznam určitě zajímavý je. Je v něm vlastně historie města uložená v knížkách zapsaných v období války do knihovny. Objevují se tam i záznamy o knihách vyřazených," popisuje ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková.

Nejvíce vyřazených knih bylo podle ní v roce 1940: namátkově se jednalo například o díla Hanácké písemnictví, Klub stříbrného knoflíku nebo Člověk dobré vůle.

„Některé tituly z české literatury opravdu musely jít pryč. Podle všeho byly knihy vyřazené za války zničeny na rozdíl třeba od knížek ze sedmdesátých let, které musely být uchovány, protože se komunisti báli je zničit. Ty se po dvaceti třiceti letech do knihoven zase vrátily," podotkla ředitelka.

O trochu větší štěstí měli za války ve zdounecké knihovně.

„Matně si z vyprávění pamatuji, že snad nějaká paní knihy uklidila a zachránila je tak před zničením," říká tamní vedoucí Ludmila Paličková.

Holešovská veřejná knihovna sloužila i za války veřejnosti. „Významnou událostí se stalo v roce 1939 znovuotevření čítárny při veřejné knihovně, která byla po přestěhování z budovy reálného gymnázia uzavřena," popisuje vedoucí holešovské knihovny Irena Železná.

Veřejné knihovny byly podle ní od roku 1940 podrobeny přísným revizím. „Jedním z nařízení říšského protektora bylo tehdy i vyřazení knih z fondu knihovny od českých, ruských, amerických, anglických a francouzských autorů a jejich následná konfiskace," líčí knihovnice.

Název Masarykova knihovna byl změněn na Městská knihovna v Holešově. „Knihovna byla nucena nechat si ihned zhotovit německo-české razítko. Město bylo také povinno v roce 1940 zřídit společnou knihovnu pro německé občany," informovala.

Dne 29. srpna 1944 navštívil knihovnu referent ministerstva školství pro obecní knihovny. „O výsledku prohlídky informoval dopisem starostu Holešova. Vyjádřil poděkování za podporu knihovny a v závěru dopisu uvedl, že je knihovna vzorná a správou a počtem knih a čtenářů převyšuje i knihovnu kroměřížskou," dodala knihovnice.

V kvalitní práci pokračovala veřejná knihovna i nadále. V lednu 1945 obdržel předseda Správní komise města Holešova dopis sdělující, že Městská veřejná knihovna v Holešově podle úřední klasifikace zaujala první místo mezi knihovnami na Moravě. „Lidé ji hodně vyhledávali a myslím si, že knihy byly oporou v nelehké situaci," uzavřela Irena Železná.

Čísla holešovské knihovny z roku 1943

Statistické výsledky z roku 1943 vypovídají o zájmu o služby veřejné knihovny. Knihovna měla 6239 svazků, evidováno bylo 990 čtenářů. Z celkového počtu čtenářů bylo 470 z řad dětí a mládeže do 16 let. Během roku knihovnu navštívilo 14 652 čtenářů, kteří si vypůjčili 37 869 svazků.

Autor: Nikol Diviaková

29.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů Kalič - Obsluha zařízení na tepelné zpracování kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Zborovice, - Náplň práce: obsluha zařízení pro tepelné zpracování kovů (kalení), měření hotových výrobků, běžná provozní údržba strojů, - Požadavky: vyučení, praxe na obdobné pracovní pozici, případně praxe ve strojírenství, znalost měření a práce s měřidly, ochota pracovat ve vícesměnném provozu, zájem o práci ve strojírenství, samostatnost, spolehlivost, odpovědnost, - PD Po-Pá 6:00-14:00/14:00-22:00/22:00-6:00 hod, - Nabízíme: zajímavou práci, osobní a profesní rozvoj, firemní benefity (5. týden dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění / kapitálové životní pojištění), - osobní kontakt je možný v sídle firmy v době Po-Pá 7.00-14.00 hod., nebo telefonicky dohodnout v téže době, popř. písemné žádosti zasílejte na e-mail: lada.hanakova@pilana.cz. Pracoviště: Pilana saw bodies a.s., Hlavní, č.p. 51, 768 32 Zborovice. Informace: Lada Hanáková, +420 571 113 589.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 9 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě pomocný/á dělník/ce v pekařské výrobě - OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb., , PRACOVIŠTĚ Holešov, - ZŠ vzdělání, spolehlivost, pečlivost, úvazek 6 hod./den, nástup možný ihned, doba určitá s možností prodloužení, - kontakt osobně na pracovišti je možný Po-Pá v čase od 8:00 do 15:00 hod. (pan Ohera), nebo kontakt telefonicky Po-Pá (8:00 - 15:00 hod.). Pracoviště: Toptrade production spol. s r.o. - holešov, smetanovy sady, Smetanovy sady, č.p. 52, 769 01 Holešov. Informace: Petr Ohera, +420 777 757 031.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 12 000 Kč

Odborní účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 14500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVIŠTĚ Morkovice, - Náplň práce: vedení podvojného účetnictví, účtování v knihách podrozvahových a vnitropodnikových účtů, řešení účtování složitých účetních případů v informačním systému, stanovování směrné účtové osnovy, uspořádání, označování a obsahové vymezení položek účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky (bude-li dle účetních předpisů povinnost ji sestavit), sestava měsíční účetní závěrky, sestava účetní závěrky za účetní období v souladu s účetními předpisy (rozvaha, výkaz zisků a ztrát, příloha k účetní závěrce, cash flow, přehled o změnách vlastního kapitálu), zpracovávání interních účetních předpisů účetní jednotky v souladu s obecně závaznými právními předpisy, provádění kontroly účetního systému, tj. především kontrolu dodržování nařízení a norem platných uvnitř účetní jednotky, dodržování platné legislativy, kontrola vedení účetnictví v souladu s obecně závaznými právními předpisy, s důrazem na jeho úplnost, průkaznost a správnost, vyplňuování formuláře a hlášení pro státní orgány (záznamní povinnost, oznamovací povinnost, daňové formuláře), spolupráce s orgány státní správy a ostatními institucemi při provádění účetních a daňových kontrol, postupů a šetření, spolupráce s externím auditorem, zpracovávání výstupů z účetnictví pro potřeby managementu účetní jednotky, metodické řízení inventarizace majetku, spolupráce s ostatními útvary, - Požadujeme: ŠS vzdělání, využívání prostředků výpočetní techniky (operační systém, word, excel, internet, elektronická pošta), znalost práce s účetními programy, znalost zákona o účetnictví a souvisejících předpisů, znalost zákona o daních z příjmů, znalost zákona o DPH, orientace v ostatních daňových zákonech, pečlivost a preciznost, samostatnost, schopnost dodržovat termíny a uzávěrky, schopnost spolupracovat s ostatními zaměstnanci, vhodné pro absolventy i pro OZP, proacovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, - Benefity: Týden dovolené nad ZP, příspěvek na stravování, možnost dalšího vzdělávání, - kontakt osobně na pracovišti nebo telefonicky Po-Pá (8:00 - 14:00 hod.), .), příp. své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: remesova@hanhart.cz. Pracoviště: Hanhart morkovice s.r.o., Nádražní, č.p. 453, 768 33 Morkovice-Slížany. Informace: Ivana Remešová, +420 602 546 099.

Management - Management Ředitel 40 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu Výrobní ředitel ve slévárně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme zkušené kandidáty ze slévárenského prostředí, kteří mají zkušenost s plánováním, dobré organizační schopnosti a chtějí pracovat pro firmu s dlouholetou tradicí v oboru. Nabízíme zajímavé finanční ohodnocení a mnoho firemních benefitů, , Úkoly a zodpovědnosti na této pozici:, Řízení, organizace a kontrola celého úseku slévárenské výroby, zodpovědnost za nastavování a dosahování firemních cílů, výkonnosti, dodavatelské kvality a zajištění efektivnosti nákladů, Zavádění nových technologií, zvyšování efektivity výroby, snižování výrobních časů, , Co očekáváme od vhodného kandidáta:, VŠ vzdělání, ideálně se zaměřením na hutnictví, Minimálně 5 let zkušeností na obdobné pozici, Znalost anglického jazyka, Zkušenosti s projektovým řízením, Výborné komunikační schopnosti, , Nabízíme Vám:, Práci ve společnosti, která se neustále rozvíjí, Adekvátní manažerskou mzdu, Motivující finanční bonusy dle výsledků společnosti, Spolupráci se zkušenými kolegy, , Přihláška zasláním životopisu na email zdenek@kmkonsult.cz , , Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679.. Pracoviště: Km konsult s.r.o., Kaplanova, č.p. 2836, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Kroměříže. Ilustrační foto

Kroměříž v přípravě zdolala Vyškov. Tropický duel rozhodl Kovář

Videosouhrn 20. července 2018

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Při svatbě nám pršelo štěstí, říká výherkyně prstenu s brilianty Radka Vaculková

Manželům Radce a Františkovi Vaculkovým z Dolního Němčí přálo štěstí a zvítězili v soutěži Svatební pár Deníku 2018. Proto si v redakci Slováckého deníku převzali v těchto dnech z rukou autora ceny Zbyňka Zimčíka, majitele uherskohradišťského studia Filip – prsten s brilianty.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Kartou už zaplatí i rybářský lístek

Poplatky mohou lidé na kroměřížské radnici v budově B na Husově náměstí nově platit i platebními kartami. Významně byl také rozšířen i okruh poplatků, které je tam možné uhradit.

AKTUALIZOVÁNO

Holešov dává možnost studentům přivydělat si

Tradiční letní brigády pro studenty organizuje už pátým rokem město Holešov. Na projektu s městem a pracovníky úřadu spolupracují i příspěvkové organizace, osadní výbory či obchodní společnosti města.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT