Vojenská historie a obzvláště napoleonské války jej zajímaly už od malička. „Nikdo mě k tomu nevedl, ve dvanácti letech jsem se o to začal zajímat. Až posléze jsem se dověděl, že jeden z mých předků by údajně měl pocházet z Napoleonovy armády," popsal své začátky Kamil Maděra.

Začal tedy pátrat po svém předkovi v rodokmenu. „Jméno víme, ale kromě rodinné legendy se nepodařilo dohledat žádné důkazy o příchodu tohoto našeho předka," podotkl důstojník.

Už dvacet let působí v asociaci 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty.

„Je to jednotka, která zpodobňuje 8. řadový pěší pluk, který existoval v době Napoleonových válek. Účastnil se třeba i tažení ke Slavkovu. Celkem tato asociace sdružuje přibližně třicet mužů, vojáků z celé České republiky," vysvětlil Maděra.

Je to prý především láska k vojenské historii, co jej do pluku přitáhlo. „Zajímají mě především místa, která jsou spojena s konkrétníma historickými událostmi. Společně s ostatními se snažíme ukázat lidem, že se před dvěma sty lety tady něco takového dělo," podotkl velící důstojník.

Jako historická epocha je tato éra prý nesmírně zajímavá, nicméně sám by v době napoleonských válek rozhodně žít nechtěl. „Vzhledem k tomu, co vše už o tom vím, tak určitě ne," přiznává.

Bylo by však podle něj určitě zajímavé se tam na krátkou dobu podívat.

„Když si člověk přečte dochované paměti vojáků a zjistí, co vše si během té doby prožili, jaké to bylo obrovské utrpení, a to nejen pro ně, ale i pro to obyvatelstvo, kde se ty války odehrávaly… Uvědomí si, že to nebyl žádný med. Když si spočítáme, kolik těch vojáků padlo, tak byla prakticky minimální šance za těch dvacet let se dožít konce válek," zamýšlí se.

Ve svém vojenském pluku zastává pozici kapitána. „Číslo pluku se pozná podle knoflíků, tam je totiž vyraženo. Jsme v podstatě řadový pěší pluk: s trochou nadsázky se těmto jednotkám říká potrava pro děla," usmál se.

Co se týče historie, nejvíc jej uchvátily právě napoleonské války. „Před pár lety jsem se začal zajímat o první světovou válku. I v ní mí předci figurovali a tak jsem začal pátrat, odkud vlastně pocházeli. Začal jsem sepisovat krátké životopisy padlých vojáků v Buchlovicích," uzavřel Kamil Maděra. 

VENDULA PUDELKOVÁ