Už o víkendu začnou vlekaři pokrývat umělým sněhem také sjezdovky ve Velkých Karlovicích. „Ve středu u nás bylo až pět centimetrů sněhu a vypadá to, že bude mrznout, takže sněžné děla spustíme na všech sjezdovkách,“ potvrdil Leo Bača ze skiareálu Razula.

Připravenost hlásí i nižší polohy. Letos by se konečně měli dočkat i příznivci kilometrové sjezdovky v Karolince, která minulou zimu stála. Počasí bedlivě sledují také vlekaři na vsetínské sjezdovce Jasenka, kde včera dokončili instalaci sněžných děl. „Máme nataženu elektřinu i vodu. Teď už zbývá jen čekat na mráz,“ poznamenal správce areálu Vladimír Ernest. I když budou podmínky pro zasněžování příznivé, na svazích se lyžaři tento týden určitě neobjeví. „Na vytvoření odpovídajícího podkladu pro jednu sjezdovku potřebujeme za ideálních podmínek minimálně týden,“ upozornil Ernest.

S umělým zasněžováním se zatím naopak rozhodli počkat v javornickém skiareálu Kohútka. Zvýšený zájem turistů tam očekávají až druhý prosincový víkend. „Pokud by se ale dostavily déle trvající nízké teploty, pokusíme se alespoň jednu sjezdovku zprovoznit i dříve,“ nevyloučil Josef Kocůrek z horského hotelu Kohútka.

Zvýšený pohyb návštěvníků hor tento týden neočekávají ani členové horské služby Beskydy. „První lyžařské kurzy obvykle najíždějí až v polovině prosince. Pokud se ale předpovědi meteorologů vyplní a bude dále sněžit, je možné, že se brzy objeví první nedočkaví běžkaři,“ informoval Karel Palička ze stanice Horské služby Kohútka.

A milovníci bílé stopy nejspíš opravdu dlouho vyčkávat nebudou. „Na běžky už se moc těším. Hned jak to bude možné, vydám se na Soláň a vyrazím po hřebenovce,“ slibuje devětašedesátiletý běžkař Jaroslav Halašta z Valašského Meziříčí.