I nemocnice ve Zlínském kraji jsou na očkování připraveny. Do Zlínského kraje má podle mluvčího krajských nemocnic Egona Havrlanta dorazit první dodávka vakcín na začátku tohoto týdne. Do konce prosince by se mělo začít s očkováním zdravotníků.

„Mělo by se jednat o necelou tisícovku vakcín. V uplynulých dnech jsme zjišťovali zájem o očkování mezi našimi zdravotníky, který je poměrně velký. V první fázi budou očkováni zaměstnanci zdravotnických a sociálních zařízení v kraji,“ seznámil s prvními informacemi Egon Havrlant.

Podle něj by se s očkováním zdravotníků ve zlínské a uherskohradišťské nemocnici mohlo začít už na konci prosince.

Možnost nechat se očkovat řada zdravotníků vítá.

„Dle mého osobního názoru je to jediná možnost, jak se z této situace lze dostat. Jinou cestu k návratu do normálního života nevidím,“ uvedla například předsedkyně Odborového svazu zdravotníků KNTB Martina Hvozdenská.

Očkováním mají nejprve projít lékaři a zdravotní sestry, kteří se starají o pacienty s onemocněním covid-19 na JIP, ARO a na covidových odděleních nemocnic.

Od Nového roku zhruba do konce ledna by pak měli být očkovaní také pracovníci v sociálních službách a senioři ve zdravotnických zařízeních a domovech seniorů.


Další dávky vakcíny pro ostatní zájemce o očkování budou do Česka dovezeny po 7. únoru. Do té doby by již měl fungovat celostátní objednávkový systém i registrace očkovaných.

V současnosti je v republice kolem třicítky vakcinační center. Jejich počet postupně naroste na čtyřicet. Do očkování se poté mají zapojit i praktičtí lékaři.

Zájem o testování neopadl ani o svátcích

Mimo nejnovější vývoj kolem nákazy covid-19, stále probíhá testování lidí ve Zlínském kraji. Podle informací z nemocnic, byl o testování zájem i o svátcích.
„Ve zlínské nemocnici se na Štědrý den netestovalo, ale během obou svátků vánočních přišlo na odběrová místa více než 1400 zájemců o antigenní testy i odběry na PCR testování. Antigenní testy podstoupilo 460 z nich přičemž pozitivní výsledek mělo 57 lidí, odběr vzorků na laboratorní testování PCR podstoupilo jen ve zlínské nemocnici přes 950 lidí,“ přiblížil mluvčí Egon Havrlant.
Mluvčí současně doplnil, že ve Vsetínské nemocnici testovali i na Štědrý den, kdy přišla stovka zájemců o antigenní test, jedenáct z nich bylo pozitivních. Během tří svátků provedli podle Egona Havrlanta ve Vsetíně 367 (26 pozitivních) antigenních testů a asi 100 odběrů na PCR test.
„V Uherskohradišťské nemocnici rovněž prováděli antigenní testy na Štědrý den a přišlo 108 zájemců, 12 z nich mělo výsledek pozitivní. V průběhu tří dnů vánočních svátků provedli v nemocnici v Uherském Hradišti 384 (50 pozitivních) antigenních testů a 358 odběrů na PCR test,“ dodal mluvčí krajských nemocnic.V Kroměřížské nemocnici se pak podle něj na Štědrý den nechalo testovat 100 zájemců antigenními testy, na druhý svátek vánoční pak 82 zájemců. Odběry na PCR testy podstoupilo za oba dny v součtu 350 lidí.