Oproti celé řady okresů však zvýšení ceny nebude nikterak dramatické. Jen o dvě procenta, což v přepočtu na peníze znamená 1,20 korun.

Lidem se ale ani tak postupné navyšování výdajů nelíbí.

„Vůbec mě to netěší, zdražování je už příliš mnoho. Člověk se snaží různě ušetřit, ale u všeho jdou ceny nahoru. V dnešní společnosti začíná být v tomto směru život tvrdý,“ řekl Deníku například Miroslav Páleníček z Kroměříže.

Za pravdu mu dává také Zdenka Pavelková.

„I když cenu vody nemají zvednout nějak radikálně, není to příjemné. Slyšela jsem totiž, že od Nového roku se má zdražovat také plyn. Takže když se sejde více zdražování, budeme toho mít na placení hodně,“ povzdechla si Pavelková.

Ke změně ceny za vodu musel VaK sáhnout v souladu s platným cenovým výměrem ministerstva financí.

„S ohledem na krizi cen vody jsme stanovili pro příští rok maximální zvýšení, což je v našem případě zdražení o korunu a dvacet haléřů,“ vysvětlil předseda představenstva společnosti VaK Ladislav Lejsal.

Ke zdražení je přiměly také ještě další neopomenutelné důvody.

„Musíme dofinancovávat stavby dotované Evropskou unií, což je například čistička v Hulíně či úpravna vody v Chropyni,“ podotkl Lejsal.

Podle něj se ale Kroměřížsko řadí k regionům, kde se navyšování cen od nového roku bude držet takřka při zemi. „Například v Plzni údajně zvyšovali až o pětatřicet procent, o hodně si připlatí také v Otrokovicích. Většina vodáren však podražuje v rozmezí od pěti do deseti procent,“ uzavřel Lejsal.