Cihlová zídka u mateřinky zůstala jako pozůstatek po zbourání hospodářského stavení, které bylo kdysi součástí mateřské školy. „Situaci jsme museli řešit. V dubnu jsme požádali o poskytnutí finanční podpory Zlínský kraj. Byli jsme úspěšní a získali jsme dotaci téměř čtyři sta tisíc korun,“ řekla s povděkem starostka obce Marie Musilová.

Stěna u mateřinky byla v havarijním stavu a ohrožovala místní obyvatele

Nebezpečnou zídku se podařilo opravit ještě před zahájením nového školního roku. Tím však rekonstrukce budovy a jejího okolí zdaleka nekončila. Představitelé obce opět požádali kraj o poskytnutí takzvané návratné finanční výpomoci na celkové opravy mateřinky.
„Ty by měly stát zhruba deset milionů korun. Pokud nám vyjde kraj vstříc, mohli bychom získat až devadesát procent z předpokládané částky,“ uvedla starostka.

Opravy spočívají ve výměně střechy, oken, podlah i ve využití půdních prostor budovy.
„Návrhů na jejich užití je víc. Buď bychom tam přestěhovali školku, nebo by v nich mohla vzniknout například klubovna pro seniory či pro maminky s dětmi. Mohla by tam být i samostatná místnost pro lékaře, který k nám pravidelně dojíždí. Zatím musí ordinovat v prostorách obecního úřadu,“ svěřila se s plány Musilová.

Podle starostky Nové Dědiny jako první krok obec provede statické zajištění budovy. „Mělo by být dokončeno ještě letos, maximálně na začátku příštího roku,“ dodala Musilová.