Jedno z největších zařízení pro ohrožené děti u nás získá další budovu

Organizace totiž koupila nový objekt, ve kterém do poloviny příštího roku rozšíří svou působnost.
„Nový objekt sídlí v ulici Havlíčkova, kde vznikne sedm bytů o velikosti 3+1. Před rokem otevřený Klokánek v ulici Kollárova, kde je pět bytů, zůstane zachován,“ řekla vedoucí kroměřížského Fondu ohrožených dětí a Klokánku Eliška Petruchová.
Budova u výzkumného ústavu v Kroměříži bude sloužit nejen dětem, ale i pobočce fondu, která se tam příští rok přestěhuje.

„Pro nás je to ideální objekt. Oplocený, v krásné přírodě, se zahradou, kancelářskými i sklepními prostory. Každý byt tam navíc bude mít vlastní kóji, sušárnu, nebude tam chybět ani kolárna. Už si plánujeme i osazení,“ prozradila Petruchová s tím, že předpokládaný termín zahájení provozu Klokánku v ulici Havlíčkova je červen příštího roku.

„To budeme slavit desetileté výročí působení Fondu ohrožených dětí v Kroměříži a zároveň dvouleté výročí fungování Klokánku v ulici Kollárova,“ dodala vedoucí organizace.

Obchod přijde na 15 milionů

Zakoupení nemovitosti, okolních pozemků i celková rekonstrukce přijde instituci na patnáct milionů korun. „Objekt byl z největší části hrazen z akce Klokánkovi do kapsičky. Jinak nám pomohli sponzoři a veřejnost,“ přiblížila Petruchová.

Zájemci z regionu budou moci také přispět na chod Klokánku. Souběžně se začátkem školního roku začne v Kroměříži dárcovská sbírka, při které budou po různých institucích putovat děti se třemi kasičkami. „Peníze budou určeny projektu Klokánek,“ doplnila vedoucí.
Další sídlo Fondu ohrožených dětí, kterých je v Česku jenom deset, bude nejen azylem pro děti, ale i pracovní možností v regionu.

„Budeme hledat další pracovníky. Bude to příležitost pro těžko zaměstnavatelné ženy, které jsou naopak pro nás ideální. Celkem budeme hledat čtrnáct tet a pak několik tet pomocných,“ potvrdila Petruchová.

A proč se rozšiřuje kapacita právě kroměřížského Klokánku? Úřady totiž začínají těchto útočišť podle předsedkyně a zakladatelky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové stále více využívat. „Ten trend je sice v různých krajích odlišný. Některé oblasti ještě nerespektují fakt, který je dán zákonem, že má být upřednostňována rodinná péče pro děti vyžadující okamžitou pomoc před umístěním do výchovných ústavů a dětských domovů,“ konstatovala Vodičková.

Podle ní ale právě kroměřížské úřady velmi dobře spolupracují s Fondem ohrožených dětí. „Zdejší kapacita právě už nestačila. Ve velkých Klokáncích v Česku máme maximálně dvanáct bytů. Kroměřížský se jim takto přiblíží a bude jedním z největších. Děti budou jen umístěny ve dvou objektech,“ doplnila Vodičková.