Sedm varen pervitinu se podařilo zajistit kriminalistům z Uherského Hradiště. Dvě poslední odhalili na konci července v soukromém bytě. „Zadrželi jsme tam dva výrobce a dvě varny. Jednalo se o dva muže, kteří doma vyráběli a dále distribuovali pervitin do různých míst Uherskobrodska a Hodonínska,“ připomněla mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková. Během domovní prohlídky zajistili policisté jedenáct gramů pervitinu a další chemikálie, které se k jeho výrobě používají. „Mimo těchto dvou výrobců bylo s nimi v bytě i pět dealerů,“ dodala Zámečníková.
Na Vsetínsku se podařilo kriminalistům odhalit tři varny. V květnu zadrželi dvaačtyřicetiletou ženu z Valašského Meziříčí, která drogu vařila v přírodě.

Látky, ze kterých se droga získává, jsou volně dostupné v lékárnách

„Pervitin vařila na různých místech v okolí Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm. Drogu sama užívala, ale také ji prodávala dalším osobám,“ sdělila mluvčí vsetínské policie Lena Javorková.

Tři varny zajistili i kroměřížští policisté. „Je to stejný počet, jako jsme měli za celý loňský rok,“ potvrdila mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská. V květnu tohoto roku zadrželi kriminalisté pětačtyřicetiletou ženu z Mělníka. „Žena u sebe přechovávala a vyráběla pervitin. Ten užívala jak pro svou potřebu, tak ho v několika případech předala dalším osobám,“ sdělila Malenovská.

Ve zlínském okrese letos objevili kriminalisté už třináctou varnu. A podle nich počet těch, kteří vaří pervitin, stále stoupá. „Mimo marihuany je pervitin nejrozšířenější drogou. Jeho výroba je totiž velice snadná. Stačí k tomu tepelný zdroj, například i obyčejné svíčky a varné sklo. Pervitin se navíc vyrábí z volně dostupných látek, jako je modafen nebo nurofen a postup výroby lze sehnat na internetu,“ podotkl před časem Pavel Frolo z oddělení obecné kriminality zlínské policie.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE