V regionu tak vzniká další projekt využívající obnovitelné zdroje. Nedávno se totiž začalo jednat o stavbě větrné elektrárny mezi Pravčicemi a Němčicemi.

Podle starosty Chropyně Radovana Macháčka o realizaci celého projektu stojí soukromá firma.
„Byli jsme osloveni podnikatelským subjektem, který projevil zájem o prostor kolem obce,“ vysvětlil starosta s tím, že se jedná o lokalitu v prostoru bývalých kasáren mezi Chropyní a Záříčím.

Solární zařízení chce stavět soukromá firma, pro jsou i městští zastupitelé

Právě zmíněná oblast se totiž vyznačuje druhým stupněm sluneční aktivity a patří mezi nejvhodnější na Moravě.
„Je to nejspíš kvůli tomu, že kolem se rozprostírá hanácká rovina a nejsou tu žádné hory, které by mohly stínit,“ domnívá se chropyňský starosta Macháček. Podle zápisu z jednání zastupitelstva bude mít Chropyně podíl z prodané energie ve výši jednoho procenta ročních tržeb. Starosta však nepředpokládá, že by se jednalo o zásadní přínos do městského rozpočtu.

„My budeme mít spíš jen dobrý pocit ze zelené energie,“ naznačil Macháček, který nepočítá ani s možností nárůstu pracovních míst. Elektrárna totiž může zaměstnat maximálně dva až tři dělníky.

Zatím není jasné, jak přesně se bude energie z plánovaného zhruba sedmisetkilowattového zařízení využívat. Prostějovská firma Ing. Ctirad Prokeš – Obnovitelné zdroje energie, která má elektrárnu stavět, totiž prozatím odmítla své záměry upřesnit.

Zloději kovu nadělali firmě škodu za tři čtvrtě milionu

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE