Řeč je o výstavě Svatební podobenky v čase, kterou v neděli odpoledne v Žeranovicích na Kroměřížsku uspořádal místní Spolek žen.

„Od února jsme po vesnici sbíraly fotky, tato činnost vyvrcholila až nyní, tady touto výstavou. Bylo úžasné, když jsme začaly v zimě chodit, jak lidé hledali fotky v šuplících a ti starší lidé při tom zavzpomínali na své rodiče, i se slzami v očích. I toto jsme zažili.“ přiblížila za spolek jedna z organizátorek výstavy Zdenka Vyňuchalová.

Připomněla, že původní myšlenku sesbírat svatební fotografie od obyvatel Žeranovic, napadlo jejího manžela.

„Zpracovává kroniky, zajímá se o historii a už má tak hodně fotek, například zemědělců, sportovců a dalších. Svatební fotky však neměl, stále o tom mluvil, až se Spolek žen Žeranovice na podzim rozhodl, že tuto akci uskuteční,“ vysvětlila.

A že šlo o skvělý nápad, ukázala v neděli odpoledne účast návštěvníků akce, sešlo se zde na několik desítek lidí, ať již místních, tak také z nedalekého okolí.

„Co se týká akce Svatební podobenky v čase, jde o první výstavu na toto téma. Opakovat ji ale zatím nechceme, protože Spolek žen Žeranovice vždy přijde s něčím novým,“ usmála se předsedkyně spolku Jitka Řiháková.

"Jsem nadšená, mohla jsem si tady prohlédnout svatební fotografie nejen naší rodiny, ale i rodin mých přátel. Některé fotky jsou opravdu dojemné. Musím říct, že si to tady moc užívám,“ svěřila se Pavlína, jedna z návštěvnic akce.