V přízemí muzea mohli ochutnat letošní mladá vína nebo punč. V prvním poschodí si pak mohli prohlédnout nově zrekonstruovaný záhlinický betlém nebo se podívat na práci přadleny, která ukázala výrobu vlákna z ovčí vlny na kolovrátku.
Betlém, který se po půlroční rekonstrukci vrátil zpět do muzea, pochází podle restaurátorky Pavly Hradilové z přelomu devatenáctého a dvacátého století. V muzeu už nyní zůstane ve stálé expozici.
„Oprava betlému byla velmi náročná, pracovala jsem na jeho rekonstrukci půl roku. Některé jeho části byly napadeny škůdci a proto bylo restaurování tak složité," vysvětlila restaurátorka Hradilová.
Betlém tvoří třiadvacet dřevěných figurek a jedenáct zvířat. Jeho autoři se podle restaurátorky inspirovali přebaly z koloniálního zboží, jako je káva, čaj, čokoláda nebo kakao.
„Doprovod tří králů je exotický, roucha jsou pozlacená a je tady slon, tři velbloudi a mouřeníni. Vypadá to velmi pěkně. Českých darovníků je málo, hodně figurek bylo poškozených," podotkla Hradilová.
Ve dvoře muzea byla připravena bohatá přehlídka tradičních řemesel. Nechyběla ukázka drátování hrnců, výroba vánočních ozdob, ohýbání sudu, ukázka sedlářského řemesla a představil se také kovář a řezbář.
„Pozvali jsme řemeslníky, abychom si připomněli jejich práci. V Záhlinicích, kde je nyní sladovna, bylo do sedmdesátých let minulého století zachováno bednářské řemeslo. Dnes už je to výjimečná práce," podotkla tamní programová vedoucí Václava Navrátilová.
Během dne děti nejvíce zajímal kovář, u kterého si mohly vyzkoušet rozdmýchat oheň a rozžhavit železo. Dospělé pak zaujal bednář a ukázka jeho práce.
„Děti už tyto řemesla ani neznají, je moc fajn si je připomenout. Mně se líbily vánoční ozdoby a manžel obdivoval krásné výrobky bednáře," řekla třeba Alena Pospíšilová z Tlumačova.