„Jde o Zdeňka Kopeckého z Českých Budějovic. Rozhodně však nebyl jediným veteránem na startu. Měli jsme zde také rekordmany v počtu odběhnutých maratonů,“ ujasnil jeden z pořadatelů Jaroslav Šašek.

Zmínění lamači rekordů byli na trati hned dva, Slovák Alexander Simon, který v sobotu v Kroměříži běžel svůj pěti stý čtyřicátý pátý maraton. Na paty mu šlapal Jiří Březina z Přerova, pro kterého byl tentýž závod pěti stý druhý v kariéře.

Našlo se i sedm žen, které se vydaly na trať.

„Přijela jsem z Rajhradu u Brna, běžím maraton teprve potřetí, a v Kroměříži jsem ještě nebyla. Prý je to velmi těžká trať,“ svěřila se před závodem Kateřina Březinová.

Obtížnost trati potvrdil i ředitel závodu Ota Šedý.

„Skutečně jde o nejnáročnější trať u nás, přesto si jej každoročně řada běžců volí jako svůj první maraton v životě. Hlavně dlouhé klesání do Zdounek je technicky hodně obtížné,“ prozradil Šedý.

Mezi běžci prý nebyl ani jeden profesionál. Profese tedy byly různé od muzikanta až třeba po lékaře.

„Ano, to je mé povolání. Tady v Kroměříži startuji potřetí a v podstatě to beru jako trénink. Příští rok bych se rád zúčastnil triatlonu Ironman,“ prozradil Jan Bláha z Libochovic.

I přes náročnost trati ji nedokončil pouze jeden závodník.

„Došly mu síly, to se stává,“ zhodnotil pořadatel Jaroslav Šašek.

Jako první přeťal pomyslnou cílovou pásku Jan Škrdla z Velké v čase 2:54:05. Hned za ním se umístil Tomáš Svoboda ze Všechovic a jako třetí doběhl Pavel Kratochvíl z Rudíkova. Nejlepším domácím borcem byl šestý Tomáš Neradil z Hulína. Nejrychlejší ženou se stala Jiřina Kociánová z Vyškova s časem 3:16:18.