Ačkoli Záhlinice jsou pouze místní částí Hulína, podařilo se zdejším sokolům založit a udržet tradici vesnického plesu. A je to ples se vším všudy – nechybí dámy v róbách, rozlévané víno, raut ani bohatá tombola.

„Delší dobu jsme uvažovali, že uspořádáme ples, jenže taková akce na dědině bez pořádného zázemí je náročná. S dotací se nám ale podařilo uspořádat první ročník plesu postaru, tedy s kroji a dechovkou. A když jsme zjistili, že je o něj velký zájem, pokračujeme v tradici sedmým rokem, byť už bez krojů a bez dechovky,“ popisuje za organizátory Jiří Rygál.

Ples podle něj nemá ambice přerůst ve větší akci. „Chceme, aby byl primárně pro místní obyvatele. Tomu odpovídá i cena vstupenky,“ vysvětluje Rygál.

Polka a tombola

Dechovku vystřídala univerzální kapela, která hraje polky a valčíky stejně dobře jako popové a rockové hity. A tak skladbu Proč ten jetelíček střídá Lady Karneval, následuje Šenkýřka a v ploužákovém bloku zní What a wonderfull world od Louise Armstronga. Když končí série, nesmí chybět tradiční Po kalíšku.

„Koupil jsem si deset lístků, a všecko byly enem básničky, jen jedna výhra,“ stěžuje si návštěvník svému spolustolovníkovi. „Tak si běž koupit další, už budou mít ty výherní,“ radí potměšilý soused. „Výherní si vybrali všici vedle mě,“ zní lakonická odpověď. Řeč je o tombole, která se právě začala prodávat.

„Bez prodeje lístků by se nám ples nepodařilo obstarat. Sestavení kvalitní tomboly je proto jednou z nejnáročnější prací. První cenu vždy dává Sokol, ale podílí se i široká škála organizací, podnikatelů a místních obyvatel, pro které je ctí dát do tomboly pěknou cenu,“ říká Jiří Rygál.

Pivo, víno, tatarák

Na řadě je očekávané vystoupení kouzelníka. Diváci zcela propadnou jeho kouzlu, když předvádí triky s kartami, které se mu neustále objevují ve zcela prázdných rukách. Nakonec vykouzlí i holubici.

Hospodský točí jedno pivo za druhým, hojně se prodává i rozlévané víno od vinaře z Blatnice. Asi stovka návštěvníků zvládne za večer vypít padesát litrů vína a dva sudy piva. A když přijde hlad, je k dispozici bohatý raut s gulášem, tatarákem, bramborovým salátem i řízky.

Půlnoční losování

Parket je opět zcela plný. Tentokrát kapela boduje s pásmem nejznámějších písní od skupiny ABBA. Taneční páry se mezi sebou vesele baví a navzájem provokují. „Ty tu tombolu rozkrádáš!“ křikne rozjařeně soused na souseda, který už delší dobu tančí v blízkosti vystavené tomboly.

Konečně se přiblížila půlnoc a s ní i vydávání téměř sto padesáti cen z malé tomboly a vzápětí losování o tombolu hlavní. To se neobejde bez hlasitého výskání a potlesku pro každého, kdo vyhrál některou z jednatřiceti cen. Zábava ale zdaleka nekončí, parket se znovu zaplňuje tanečníky, kteří se budou bavit ještě do pozdních nočních hodin.