„Rekonstrukce návsi v minulém roce obnášela opravu chodníků, místní komunikace a přilehlé zeleně, navíc jsme vystavěli i nové parkoviště, veřejné osvětlení, pořídili lavičky či odpadkové koše," vyjmenoval rymický starosta Martin Bartík.

Celá akce vyšla obecní pokladnu na víc než šest a půl milionu korun, přičemž dotace činily přes tři a půl milionu.

„Za přispění kraje obec zrekonstruovala také úsek chodníků v místní části Žabínek, kde byla položena zámková dlažba," pochlubil se starosta.

Rymice loni mimo jiné investovaly tři čtvrtě milionu do opravy školního dvora u zdejší malotřídky: dostal nový povrch a zídku s širší bránou včetně přístřešku pro uskladnění nářadí. „Věnovali jsme ale pozornost také pomníkům padlých hrdinů z první a druhé světové války u místního kostela svatého Bartoloměje," upozornil Martin Bartík.

Vedení obce také rozhodlo o odkoupení dvou polorozpadlých rodinných domů, které plánuje opravit a v budoucnu pronajímat či prodat.

„Letos připravujeme projekt na vybudování tří lesních vodních tůní v místním remízku a za tímto účelem zastupitelstvo už loni vykoupilo potřebné pozemky a připravuje podání žádosti o dotaci z evropských fondů," nastínil plány starosta.

To ovšem není jediný projekt, který zahrnuje terénní úpravy. „Lidé se mohou těšit na park pod tvrzí, na který obec získala dotaci ve výši 270 tisíc korun, upravíme terén a vysadíme stromy a vybudujeme také chodníček s veřejným osvětlením," slibuje Martin Bartík.

V budoucnu pak obec pořídí dětské i dospělácké posilovací stroje, další peníze půjdou například do nových obrubníků či výsadby alejí okolo obce. V plánu je pak také odkanalizování obce a už zmíněná projektová dokumentace na případnou výstavbu cyklostezky do Holešova.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ