„Přesný rok vzniku naší vesnice už dneska nikdo neví. Proto si připomínáme jen první zmínku,“ vysvětlil roštěnínský starosta.

Takřka celý svůj dosavadní život v Roštění prožil například Josef Odložilík. S výjimkou pár let, které strávil v Holešově, tam bydlí už šedesát tři let. „Když jsem tu nežil, táhlo mě to pořád zpátky. Takříkajíc mě to táhlo k rodné hroudě, kde bylo plno vzpomínek, známých lidí. Koneckonců jsem tu prožil také mládí. Už bych se odsud nerad odstěhoval,“ zavzpomínal Odložilík.

Za svůj život pamatuje mnohé změny, kterými Roštění prošlo. Modernizace se mu pochopitelně nevyhnula. „Postavil se nový obecní úřad. Hasičská zbrojnice prošla rekonstrukcí. Z bývalé samoobsluhy se vybudovala nová mateřská školka,“ vyzdvihl Odložilík.

Zároveň však připomíná i jednu z negativních stránek změn.

„V nynějším sportovním areálu bývalo kdysi koupaliště, na které lidé v okolí byli zvyklí a my jsme na něj hrdí. Vzniklo v šestašedesátém roce, ale už zhruba devět let je zavřené. Jeho údržba byla drahá, nebylo už ani v dobrém stavu,“ posteskl si rodák. Na obnovu koupaliště prý měli zpracovanou studii, vyšla by ale na sedmatřicet milionů korun. Z plánu tak sešlo.

O víkendu však ale důvod ke smutnění nebyl. Bohatý program oslav vyšel vstříc dětem, dospělým i seniorům.

V sobotu je netradičně zahájili hasičskou soutěží. Poté následoval průjezd veteránů, ukázka lukostřelby, fotbalové utkání starých pánů či koncert středověké hudby.

V neděli oslavy pokračovaly slavnostní mší, koncertem dechové hudby či ukázkou šermířů.

Po oba dny vesnicí navíc projížděl motorový vláček Pacific. „Na ten se mé děti těšily nejvíce,“ přiznala Blanka Holotíková ze Žalkovic, která do Roštění na oslavy přijela za svou rodinou.

Při příležitosti výročí obec také nechala vydat pamětní medaili a brožuru. K vidění byla i výstava mapující historii.