Zlínsko

Kvůli sněhu havarovaly na Zlínsku desítky aut, doprava stojí

Desítky nehod, kolony, zpožděné autobusy. Taková je aktuální situace ve Zlínském kraji. „Měli jsme nahlášenou zácpu u Bystřičky na Vsetínsku ze směru od Rožnova pod Radhoštěm. Tam nám stál autobus. Dostali jsme i informaci, že jsou nesjízdné Buchlovské kopce,“ sdělil dispečer ČSAD Zlín Břetislav Růžička.

Policie od rána eviduje jen na Zlínsku desítky drobných nehod. „Naštěstí se jedná jen o plechy. Nemáme hlášené žádné zranění. Nicméně tyto drobné nehody výrazně komplikují život ostatním řidičům, doprava vázne,“ poznamenala mluvčí policie Zlínského kraje Jana Bartíková. Silničáři mají v těchto chvílích v terénu veškerou techniku a provádějí úklidové práce.

„Měli jsme nehodu na Silnice ze Zlína do Fryštáku, v tuto chvíli by už ale měl být tento tah průjezdný,“ zmínil dispečer Správy a údržby silnic Zlín Pavel Janča. celý článek si můžete přečíst ZDE

Kroměřížsko

Sněžení sílí, silničáři se obávají kalamity

Nad regionem začalo v pátek 3. prosince opět hustě sněžit. „Silnice jsou momentálně sjízdné a všechna technika pracuje,“ potvrdil výrobní náměstek Správy a údržby silnic Kroměřížska Timoteus Políček.

Varoval však, že by mělo sněžení sílit a k němu se přidá během dne silný vítr. „Obávám se, že by se dnes mohla opakovat středeční kalamitní situace,“ upozornil dopoledne Políček.

Fotogalerie z odklízení sněhu klikni ZDE

Slovácko

Autobus s dětmi skončil v příkopu

Slovácko – V plné pohotovosti jsou v těchto chvílích silničáři na Uherskohradišťsku. Avízované sněžení totiž přišlo v pátek 3. prosince nad ránem, což pro ně znamenalo nasazení kompletních sil v terénu. „Ve čtvrtek v noci jsme sjízdnost silnic udržovali posypem. Poté, co začalo sněžit jsme se více zaměřili na Buchlovské hory a výše položené oblasti Uherskobrodska. Sněžení ale není prozatím tak vydatné jako bylo například to středeční, takže situaci máme pod kontrolou,“ informoval ředitel Správy a údržby silnic Slovácka Rostislav Buchtík.

Páteční ráno v regionu se obešlo bez nehod. „Ze čtvrtku na pátek a v pátek ráno k žádným haváriím na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku nedošlo,“ sdělil mluvčí Hradišťské policie Aleš Mergental.

Plné ruce práce mají v těchto dnech i pracovníci mototechen. „Výrazně se zvýšila poptávka po zimních pneumatikách, ale například i stěrkách na sníh. Těch prodáme tak deset denně. Lidé ve zvýšené míře žádají i nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů,“ poznamenal pracovník uherskobrodské prodejny se zboží pro automobilisty Zbyněk Lekeš.

Překvapivě méně práce mají na Hradišťsku oslovení pracovníci odtahových služeb. „Sněží zhruba týden a od té doby jsem měl dvě žádosti o odtažení vozidla. Dá se říct, že lidé v regionu jezdí prozatím mimořádně opatrně,“ podotkl majitel hradišťské odtahovky Kamil Štefánek.

Nemalé potíže řešil v pátek dopoledne i soukromý přepravce František Vybíral ze Starého Města. Jeho autobus s pětačtyřiceti dětmi, které jely na výlet do Uherského Brodu a Květné, skončil v příkopu. Pro děti musel přijet jiný autobus. Uvízlý stroj vyprošťovali řidiči a technika z ČSAD. „V úseku mezi Véskami a Sady sníh zavál krajnici. Řidič vjel do příkopu a nemohl ven. Nikdo se při tom nezranil a pro děti přijel jiný autobus,“ popsal událost Vybíral, který se jako soukromý přepravce živí už deset let. Aktuální událost je nepříjemnou premiérou v jeho desetileté činnosti.

Silničáři: údržbu zatím zvládáme

Na Slovácku sice stále sněží, silničáři však žádný výjimečný stav nehlásí. „Osobně jsem se byl v pátek odpoledne podívat v Buchlovských horách a situace tam je dobrá. Silnice udržujeme ve sjízdném stavu, jen předjížděcí pruhy jsou místy zasypány sněhem. Prozatím ale situaci celkem bez problémů zvládáme,“ sdělil v pátek odpoledne ředitel Správy a silnic Slovácka Rostislav Buchtík. Také na Uherskobrodsku jsou všechny silnice sjízdné. „Nebylo nikde nutné zastavit dopravu, k žádným kalamitním stavům nedochází,“ dodal Buchtík.

Zasněžené Masarykovo náměstí v Uh. Hradišti klikni ZDE

Vsetínsko

Sněží, silničáři jsou v terénu

Území Valašska začal od páteku 3. prosince od rána opět zasypávat nový sníh. „Do terénu jsme vyslali veškerou techniku. Sněžení ale zatím netrvá dlouho,“ přiblížil situaci krátce po desáté hodině dopoledne ředitel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Jasnější situace bude podle něj až odpoledne. Záleží přitom i na povětrnostních podmínkách.

V Jablůnce havarovaly dva kamiony

Hlavní cesta vedoucí Jablůnkou je úplně uzavřená. Na místě dnes dopoledne havarovaly dva kamiony, z jednoho z nich vytéká nafta.

„Hasiči naftu z kamionu přečerpávají, poté budou kamiony vyprošťovat z příkopu. Cesta bude uzavřená zhruba hodinu a půl,“ upřesnila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Řidičům osobních vozidel, kteří plánovali uzavřenou silnici využít, doporučují policisté objížďku přes Dušnou. Řidiči vozidel nákladních budou muset počkat.

Sněhová kalamita na Valašsku obrazem klikni ZDE

OLOMOUCKÝ KRAJ

Vyrážíte autem, vlakem či autobusem na Olomoucko? Problémy, které přináší sněhová kalamita v tomto kraji, můžete sledovat zde:

zpravodajové Deníku