Vyšetření v rámci celosvětové kampaně se zúčastnil 
i pan Kolařík z Kroměříže, který se o této akci dozvěděl z televize. Vypravil se proto do Kroměřížské nemocnice.

„Dřív jsem chodil na vyšetření pravidelně, pak jsem to začal ale trošku lajdat. Protože s přibývajícím věkem samozřejmě zdravotních problémů přibývá, znovu jsem se k vyšetření odhodlal," prozradil sedmasedmdesá­tiletý muž.

K vyšetření bylo potřeba otestovat vzorek moči pomocí diagnostického proužku.

„Sestřička mi také změřila tlak a protože nejsem diabetik, nemusela mi dělat speciální testy na glukozu v krvi. Sestřička byla velmi příjemná a celkově to probíhalo naprosto vklidu," zhodnotil pacient.

Čekárna na oddělení dialýzy ledvin se plnila už od samého rána. V momentě, když pacient přišel, bylo před ním i třeba osm dalších a tak se všichni báli, že budou čekat dlouho. Společná konverzace jim však čas v čekárně krátila.

Z velkého zájmu byla překvapená i tamní sestra Jana Petříková, která vyšetření prováděla.

„Rok od roku k nám chodí čím dál více lidí. Před osmi lety přišel v rámci této akce třeba jen jeden pacient. Teď díky zvyšujícímu se povědomí o světovém dni ledvin je zájemců o vyšetření hodně," vzpomněla zdravotní sestra.

Výsledky z diagnostických proužků, kterými se v moči vyšetřuje přítomnost bílkovin, červených krvinek a glukozy, jsou ovšem jen orientační. „Pokud je podezření na nějaký nález, posílá se vzorek do laboratoře a o výsledku pak pacienta informujeme. Ty si poté zveme na obsáhlé vyšetření, které v rámci této akce není možné provést, protože může trvat půl hodiny až hodinu," vysvětlila Jana Petříková.

Asi poprvé na nějaké vyšetření vyrazila i osmadvacetiletá zaměstnankyně Kroměřížské nemocnice, která byla v čekárně nejmladší.

„Bolely mě po nemoci bedra a myslela jsem si, že by to mohlo být od ledvin. Měla jsem tedy v plánu si na sono ledvin zajít. Kolegyně mě přišla o této akci informovat, tak mě to vlastně i k vyšetření popohnalo. Vím, že u mě s ledvinami bude problém a mám to i v horoskopu, tak jsem to nechtěla nechat náhodě," prozradila mladá pacientka.

Světového dne ledvin se v Kroměřížské nemocnici zúčastnilo více než padesát pacientů, potvrdila to mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

„Chronické onemocnění ledvin zasahuje přibližně deset procent lidí na celém světě. Ohroženi jsou ti, kteří mají vysoký krevní tlak, cukrovku, dědičné zatížení, nadváhu či kouří," upozornila mluvčí.

V raném stádiu nemívají nemoci ledvin obvykle žádné příznaky a člověk tak může ztratit dokonce až devadesát procent z funkčnosti ledvina bez příznaků. Postižení ledvin lze zjistit vyšetřením moči na přítomnost bílkovin či krve na hladinu kreatinu.