Podle lékařů totiž výrazně překračuje své manažerské kompetence a neodbornými zásahy a nařízeními vstupuje do léčebného procesu pacientů. Situací se zabývá ministerstvo zdravotnictví.

„Ztratili jsme veškerou důvěru v manažerské schopnosti pana ředitele Mgr. Poláka. Jsme přesvědčeni, že jeho osobnostní a odborné kvality nedosahují úrovně nutné k vedení žádné zdravotnické instituce a už vůbec ne tak specifické, jakou je PN. Jsme přesvědčeni, že svým přístupem k psychiatrii je už přímým ohrožením péče o pacienty s duševními poruchami. Řada z nás pracuje v PNKM desítky let a nikdo nepamatuje naše zařízení v tak tristním odborném a lidském stavu,“ uvedli lékaři ve svém prohlášení.

Hromadná výpověď

K poslednímu květnovému dni se rozhodli z nemocnice hromadně odejít.

„Ke dni 31. 5. 2023 podalo výpověď z pracovního poměru z 6 celkového počtu 12 primářek a primářů, 11 z celkového počtu 19 atestovaných lékařek a lékařů a 3 z celkového počtu 8 atestovaných klinických psychologů PNKM,“ napsali. Zřizovatelem Psychiatrické nemocnice v Kroměříži je Ministerstvo zdravotnictví.

„To jsme s dostatečným předstihem písemně a i na osobním jednání informovali o závažné situaci v naší psychiatrické nemocnici. Činili jsme tak proto, aby Ministerstvo zdravotnictví ČR mohlo přijmout rázná opatření k zajištění poskytování kvalitních odborných zdravotních služeb a vzdělávání lékařů a psychologů ve Zlínském kraji a v části Jihomoravského a Olomouckého kraje,“ informovali lékaři.

Ministerstvo bude situaci řešit

Podle ministerstva se vzniklá situace vyřeší během několika dní.

„O situaci v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži Ministerstvo zdravotnictví ví a řeší ji. Proběhla z naší strany jednání se zúčastněnými aktéry. Vzhledem k tomu, že situace se neuklidnila, tak Ministerstvo zdravotnictví bude řešit situaci i nadále,“ sdělil Deníku mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

„V tuto chvíli není péče o pacienty jakkoli ohrožena a vyřešení situace předpokládáme v řádu dní. Více situaci v tuto chvíli nebudeme vzhledem k probíhajícímu řešení komentovat,“ dodal mluvčí.

Ředitel: Je dobře, že jdou. Je to šance ozdravit nemocnici

Deník během středy žádal o vyjádření k situaci ředitele Psychiatrické nemocnice Pavla Poláka, na dotazy však nereagoval. Vyjádřil se až ve čtvrtek. Podle něj jde o hrubý nátlak, na základě kterého má management a zřizovatel podlehnout.

„Je dobře, že se někteří z nátlakové skupiny rozhodli odejít, vnímám to jako příležitost pro ozdravení nemocnice. Vypisujeme výběrové řízení s významnými pobídkami. Některé z nátlakové skupiny však adresně oslovím,“ tvrdí Pavel Polák s tím, že skupině protestujících lékařů byla opakovaně nabídnuta možnost dialogu. Podle jeho slov ji nevyužili.

Doplnil přitom, že příští týden se mají uskutečnit tři dlouho plánovaná diskusní setkání pro všechny zaměstnance.