Závodů se zúčastnilo celkem čtyři sta osmdesát dětí z šestnácti malotřídek. „Po organizační stránce je toto sportovní klání velmi náročné. Na pořadatelské činnosti se podílí asi sedmdesát lidí,“ řekl starosta Prusinovic, které letošní šampionát hostily, Petr Lipner.

Ten zahájil hry zapálením olympijského ohně. Pod jeho plamenem slíbili sportovci i rozhodčí, že si během celého sportovního zápolení budou počínat podle zásad fair play.

Skládání slibu přihlížela i poslankyně parlamentu ČR Michaela Šojdrová. „Této akce se účastním pravidelně. Děti se naučí vyhrávat, ale i prohrávat, což je pro život velmi důležité,“ uvedla Šojdrová.

Pro malé sportovce připravili organizátoři zajímavé disciplíny. Z těch atletických to byl běh na padesát metrů, hod kriketovým míčkem, skok daleký z místa a přespolní běh. Ostatní mohli soutěžit ve vybíjené a malé kopané.

Ačkoliv byl zájem o účast na olympiádě velký, žádná ze škol však nemohla vyslat do boje o cenné kovy všechny své žáky. „My jsme to řešili nominačními závody, kde se rozhodlo o tom, kdo nás bude reprezentovat,“ popsala výběr sportovců ředitelka školy ve Vítonicích Jana Dratvová.

Den plný sportu zhodnotila vítězka běhu na padesát metrů Hana Mikulíková z Prusinovic: „Bylo to tady super. Hlavně proto, že jsem vyhrála,“ dodala účastnice olympiády.

TEREZA VERBÍKOVÁ