Prestižnímu klání předchází kulturní program, který je připravený na kroměřížském Velkém náměstí.

„Od osmi hodin vystoupí Moravská veselka a dětský folklorní soubor Hanácké prosének. Připravený je také jarmark,“ přiblížil ředitel Okresní agrární komory Kroměříž Milan Hebnar.

Na náměstí mezitím najedou soutěžící s traktory, akci oficiálně zahájí a poté už účastníci vyrazí do Postoupek. „Tam se v jedenáct hodin uskuteční druhé zahájení, tentokrát už samotné soutěže. Přihlášeno máme doposud zhruba dvacet soutěžních traktorů a čtrnáct párů koní,“ vyčíslil v pátek pro Deník Hebnar.

Jedním z dnešních soutěžících je také Aleš Malý, několikanásobný mistr republiky v orbě.

„Podařilo se mi zvítězit myslím už desetkrát. Byl bych samozřejmě rád, kdybych vyhrál i letos,“ říká Malý, který působí jako učitel odborného výcviku v oboru farmář na Střední škole sociální péče a služeb Zábřeh. „Poháry máme vystavené ve škole. Dá se říct, že představují inspiraci pro naše žáky,“ dodal Malý.

Oráči budou zápolit v kategoriích dvojradličné otočné pluhy a dvojradličné klasické pluhy. Uskuteční se i přebor v orání koňských spřežení. Součástí je také soutěž v orbě malou, domácí mechanizací. Vyhlášení výsledků je plánované po patnácté hodině.

„Během mistrovství je připraven doprovodný program v podobě skákacího hradu, jízdy na koních, čtyřkolkách či vyhlídkových letů v helikoptéře,“ doplnil ředitel Okresní agrární komory Kroměříž Milan Hebnar.