„Auta tu jezdila rychle, v pohodě i osmdesátkou. Povolenou rychlost v obci nerespektovali,“ zlobil se v úterý například Josef Štolfa z Popovic. Zda měřič opravdu nějak pomůže, si zatím netroufá odhadnout. „Možná ano, ale uvidíme až později,“ spekuloval Štolfa.

Nad piráty silnic si povzdechla také Ladislava Grygová. Byla to opravdu katastrofa, jak vysokou rychlostí řidiči přes obec uháněli. Já osobně si myslím, že to pomůže,“ řekla Deníku obyvatelka ratajské místní části.

Měřič rychlosti v Popovicích nainstalovali v pátek, a podle starosty Antonína Říkovského už během několika uplynulých dnů zaznamenali zlepšení situace. „Je to už lepší, ale popravdě, kdo bude chtít jet rychle, tak pojede,“ míní starosta Ratají.

Zařízení obec přišlo na osmdesát tisíc korun. Podnět pro jeho koupi podali obyvatelé, kteří za tímto účelem sepsali také petici.

„Každopádně je měřič lepší a finančně výhodnější než nechat v obci na cestě nainstalovat zpomalovací retardér,“ myslí si starosta.

Zaznamenané údaje z měřiče pak na obci vyhodnotíme. „A pokud řidiči nebudou jezdit padesátkou, tak policisty požádáme, aby nám tu v obci občas měřili rychlost,“ varuje Říkovský.

Protože v obci nechali udělat celkem tři připojovací místa na měřič, přemístí ho za měsíc jinam, aby měli přehled o řidičích.