Fair trade snídaně funguje na jednoduchém principu. „Lidé mají přijít na určené místo, kde společně posnídají produkty, které jsou vyrobené ze surovin fair trade. Nemusí to nutně znamenat, že to budou výrobky z rozvojových zemí. Ale spíše to, že doma třeba upečou bábovku nebo koláče z domácích zdrojů marmelád a podobně," vysvětlil jeden z organizátorů, místostarosta města Kroměříž Pavel Motyčka.

Letošní ročník byl v Kroměříži i něčím výjimečný. Přibližně před dvěma týdny se totiž město Kroměříž stalo Fairtradovým městem. „Po několika letech jsme se zařadili mezi devět měst v České republice, která se mohou pyšnit titulem Fairtradové město," podotkl Motyčka.

Město muselo splnit pět mezinárodních kritérií

Pro udělení titulu Fair trade muselo město splnit všech pět mezinárodních kritérií, mezi která patří oficiální podpora fair trade ze strany města, dostatek prodejních míst s fairtradovými produkty, podpora fair trade místními občany a institucemi, vytvoření řídicí skupiny, která kampaň koordinuje, a aktivní spolupráce s médii v této oblasti.

„Jsme rádi, že se nám to konečně podařilo. Zároveň je skvělé vidět, že se principy fair trade čím dál tím více rozšiřují mezi lidi. Obzvláště mezi mladé, kteří se dokážou nadchnout pro jiný způsob života. Do podpory fair trade se zapojují již také dvě kroměřížské školy, vedle arcibiskupského gymnázia je to i střední škola hotelová a služeb, což je podle mě úžasné," řekl místostarosta.
Férově snídat mohli v sobotu v Kroměříži i kolemjdoucí, kteří nešli cíleně piknikovat na louku pod Arcibiskupský zámek. „Jelikož kolem zámku prochází spousta lidí, mysleli jsme i na ně. Díky našim spřízněným podnikům jsme mohli návštěvníkům zahrady nabídnout čerstvou kávu a teplý čaj," dodal Pavel Motyčka.

Myšlenka společné snídaně mnohé nadchla. „Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Šli jsme s dětmi na procházku do zahrady a potkali tady spoustu lidí, jak společně snídají v trávě," byla překvapená Petra Zdráhalová, která zahradou náhodou procházela.

Příští rok se však na akci patřičně vybaví. „Je to opravdu skvělý nápad, příště si vezmeme také deky a nějaké dobroty a řekneme všem kamarádům," dodala Petra Zdráhalová.

Autor: Vendula Pudelková