A není se čemu divit: lidem je vedro a chtějí pít. Většinou ale s rozvahou, do tvrdého alkoholu se jim už kvůli vysokým teplotám nechce. Přitom si ho mohou zakoupit takřka všude, i na plovárnách.

„Tvrdý alkohol lidé nekupují, na odbyt jde hlavně pivo a víno. Když jsou tropická vedra, vytočíme i dva sudy za den. Ale takových dnů není za celé prázdniny hodně, nanejvýš deset,“ prozradil například nájemce bufetu v areálu kroměřížského koupaliště Bajda Josef Pospíšil.

Podle správce areálu Zdeňka Kříže je jen dobře, že tvrdý alkohol nejde na dračku. S opilým plavcem se prý ani letos nesetkal.

„Sem tam se někdo takový objevil v uplynulých letech, ale teď je klid. Pokud se nějaký vrávoravý opilec našel, byl by okamžitě vykázán,“ varuje Kříž.

Stejná situace je také na hulínském koupališti. „Pivo se prodává, kořalka vůbec. Tu si občas někdo koupil, když jsme měli večerní koupání, ale teď vůbec. Spíše si zákazníci kupují pivo a sodovky, aby se občerstvili. Když přijde hodně lidí, pivo se prodává dost,“ potvrdil vedoucí tamního bufetu Dalibor Ondruš.

Někteří lidé by si na plovárně ani alkohol nekoupili, na to jsou totiž podle nich restaurace či hospody.

„Na koupaliště chodím s dětmi, takže je to hlavně o zodpovědnosti, aby člověk nebyl před nimi opilý. Není to navíc ani hezké. Když už má někdo chuť dát si panáka, tak na to jsou večery a restaurace,“ míní například Daniela Krčková z Kroměříže.

A lidé holdující jakémukoliv alkoholu se opravdu scházejí v resturacích až navečer.

„Pokud jde o pivo, přes den tu máme v tomto směru prázdno, lidé tráví volný čas jinak. Ale zato večer je tu plno,“ vysvětlil výčepní kroměřížské restaurace Sport Milan Bajer.

Až dva sudy denně ve vedrech vytočí zase v restauraci U Kryštofa v Záříčí. „Ale jen když je opravdu parno. Jinak přes prázdniny se točí docela dost,“ uzavřel tamní pracovník Vlastimil Burger.