Jeho účastníci prošli několika disciplínami, a to hvězdicovou jízdou, jízdou stálosti výkonu stroje a dovednosti jezdců na uzavřené trati a okruhy na otevřené trati.

Organizátoři jím před lety oprášili tradici podobné soutěže, kterou pořádala firma Magneton, která vyráběla příslušenství právě do mopedů a motocyklů. „Dnešní závod vznikl před osmi lety spíš jako nějaká recese, která se však ujala a stala se z ní tradice,“ nastínil organizátor Michal Sum, který se už řadu let věnuje automobilovému sportu.

Podle jeho slov se akce stále vyvíjí. „Vždycky říkáme, že neustálé změny nás ku prospěchu díla provázejí. Snažíme se každý rok zařadit nějaký nový prvek. Letos to byla hvězdicová jízda,“ poznamenal Sum.

Závodníci, kteří se jí zúčastnili, startovali ve třech zemích Evropy. „V pátek ráno vyjížděli z Vídně v Rakousku, Chrudimi v Čechách a Povážské Bystrice na Slovensku, aby se všichni sjeli v cíli, a to v Kroměříži,“ vysvětlil organizátor.

Podle něj je pro všechny motivací, že je celá akce zadarmo. „Nabízejí se nám i sponzoři, ale my jim říkáme, nekazte nám zábavu penězi. Vybereme akorát startovné, za které nakoupíme ceny a zaplatíme elektřinu. Plochu nám město zapůjčilo zdarma. Tím, že je to nekomerční akce nás netrápí, kdo vydělá víc nebo míň a jen si ji užíváme,“ dodal Sum.

Letošního klání se zúčastnilo třicet tříčlenných týmů, z nichž každý měl svého manažera. Nejmladšímu závodníkovi bylo šestnáct a nejstaršímu šedesát sedm let. K už tradičním účastníkům patřila i trojice kroměřížských dam, které si říkají Pink Ladies

Jeho členky se vyznačovaly tím, že byly celé v růžovém a stejnou barvu měl i jejich květinami nazdobený moped. „Říkáme mu Růženka. Před šesti let jsme dělaly časoměřičky. Rozhodly jsme se, že začneme konkurovat chlapům a pojaly jsme to v čistě ženském duchu, proto jsme v růžovém,“ vysvětlila jedna z Pink Ladies Kateřina Nakládalová.

Přiznala, že závodí jen každý sudý rok. „Liché roky vynecháváme, abychom nepřehřáli stroj. Takže letos je to náš třetí start,“ podotkla Růžová dáma.

Na Hanáckém náměstí se sešli nejen organizátoři a závodníci, ale také lidé, kteří se chtěli třeba jen potěšit pohledem na krásné staré stroje. „Mně se tyto motorky pořád líbí a fandím jim. Doma sice žádnou nemám a ani bych to nechtěl vyzkoušet, ale rád se na ně dívám. Když mám čas, tak na tento závod vždycky rád chodím,“ svěřil se Milan Chalupa z Kroměříže.