Platební terminály jsou v okresní nemocnici novinkou, například ale v mnohých lékárnách na Kroměřížsku už tuto formu úhrady využívají i několik let. Podle slov tamních pracovníků je platba kartou dokonce stále oblíbenější.

„Dávám před hotovostí přednost raději platbě kartou. Je to pro mě výhodnější v obchodech i v lékárnách,“ svěřila se například Martina Piňďáková z Kroměříže.

Novinku v nemocnici zavedli kvůli zlepšení služeb pro pacienty, kteří mají možnost platit bankovní kartou.

K dispozici tam mají lidé hned dva terminály. „Jeden je v ústavní lékárně, druhý pak v pokladně nemocnice, která se nachází stejně, jako ambulance dětského oddělení, v budově C. Využít ho mohou pacienti pro úhradu regulačních poplatků za pobyt či ošetření v nemocnici,“ vysvětlila mluvčí kroměřížské nemocnice Veronika Klímová.

Zájem ze strany lidí už zaznamenali, k platbám ale doposud posloužil podle jejích slov jen terminál v lékárně. „Tam se osvědčil, pár zákazníků jej už využilo. Co se týče regulačních poplatků, tak kartou v tomto případě ještě nikdo nezaplatil,“ sdělila v pátek mluvčí.

Na platební terminál si pomalu zvykají také například v hulínské lékárně U svaté Anny. „Nemáme ho dlouho, možná dva měsíce. Uvádíme ho teprve do provozu, lidé o tom ještě moc nevědí,“ potvrdil tamní pracovník Radan Schiller.

V kroměřížské lékárně U zlatého hada mohou lidé za léky či doplatky platit kartou už pár let. Zájem o tuto formu úhrady mají prý hlavně mladí klienti.

„Máme platební terminál zhruba dva roky. Řada lidí chce zboží zaplatit kartou, hlavně ale ti mladší,“ potvrdil vedoucí apotéky Václav Podsedníček. Na nezájem si nestěžují ani v lékárně U Komenského. „Platit kartou mohou lidé u nás teprve necelý rok. Řekla bych, že zájem o to mají mladí i staří, vyjde to na stejno,“ uvedla tamní pracovnice.

Platební terminály nejsou pochopitelně výsadou všech lékáren. Některé o jejich zavedení teprve uvažují. „U nás mohou lidé zatím platit jen hotově, kartou ještě ne. Terminál bychom chtěli zavést výhledově do dvou let,“ prozradila Dagmar Malenková z lékárny Salvia v Bystřici pod Hostýnem.

Představa platit poplatky ve zdravotnictví jinak než penězi se některým lidem ani moc nelíbí. „Já nevyužívám žádných karet, na to jsem moc stará,“ uzavřela zase Jindřiška Štrofová z Hulína.