Ten plánuje také platit pobyt v nemocnici seniorům nad sedmdesát let a nezletilým. Úleva se ale nebude vztahovat na poplatky za pohotovost, pobyt na lůžku a sazbu v lékárnách.

Plánovaná změna mezi lidmi vyvolává protichůdné názory.

„Mám v poslední době velké zdravotní problémy, které mě stojí hodně peněz. Když jsem pracoval a vydělával si, tak se to dalo. Teď jsem na tom ale špatně, takže každopádně zrušení poplatků vítám. Budu rád,“ svěřil se například Josef Navrátil z Kroměříže.

Představa zrušení poplatků se ale nelíbí některým regionálním lékařům. Například podle praktika Karla Lejska z Bystřice pod Hostýnem je to krok nesprávným směrem.

„Pracuji už v této profesi čtyřicet let a mohu říct, že zavedení poplatků bylo jen ku prospěchu. Dříve k nám do ordinace někteří starší pacienti chodili pravidelně několikrát do měsíce. Připadalo mi, že návštěvu lékaře brali za své pracovní povinnosti. Teď alespoň nejsme tak zaneprázdněni a můžeme se plně věnovat lidem, co opravdu stonají,“ konstatoval bystřický praktik.

Zkušenosti s poplatky jsou podle něj více než dobré. Lidem se totiž nevyplatí zneužívat systém dlouhodobými pobyty.

„Vím na konkrétních případech, kdy se lidé po ročním pobytu ve zdravotnických zařízeních chlubí, koli peněz ušetřili,“ upozornil Lejsek.

O finanční úlevě ve zdravotnictví se rozhodne v nejbližších dnech. „Část poplatku bude pravděpodobně opravdu zrušena. Se stoprocentní jistotou to ale tvrdit nemohu. Návrh však už prošel zastupitelstvem,“ uzavřel Vladimír Zejdl, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu Zlín.