Ve dvou místnostech totiž objevili pod vnitřní omítkou malby. Pocházejí z konce devatenáctého století a i když všechny se obnovit nepodaří, město slibuje, že rozhodně tento unikát zaniknout nenechá.

„Stavební projekt nepočítal s tím, že by se zde něco takového našlo, práce se tedy trochu zkomplikovaly,“ řekla Deníku Zdena Drexlerová, která má v Hulíně na starosti kulturu a památkovou péči.

Malby na stěnách jsou vytvořeny olejovými barvami, a proto se jsou zachovalejší než hlinkové malby na stropech.

„Díla vznikla pravděpodobně na konci devatenáctého století. V té době tu byl obecní úřad, záložna a starostoval zde František Skopalík,“ připomněla historii budovy Drexlerová a dodala, že v závěti, kterou Skopalík zanechal, projevil přání, aby objekt soužil coby muzeum.

„To se nám podařilo. A i proto se budeme snažit tyto malby zachovat,“ slíbila Drexlerová.

Potvrdil to i starosta Hulína Roman Hoza. „Pokusíme se některá díla opravit. Ne všechna ale bohužel zachráníme,“ lituje starosta maleb, které imitují zámecké prostředí.

Rekonstrukci maleb nyní město konzultuje s Muzeem Kroměřížska. „Teď musíme sehnat peníze a také někoho, kdo je zrestauruje. Chytáme se kvůli tomu oslovit některou z uměleckých škol,“ plánuje Hoza.

Co se týká ostatních stavebních prací, měly by být hotovy už v listopadu. „Muzeum se ale otevře asi až na jaře. V objektu se totiž musí dořešit osvětlení, vitríny, promýšlíme, k čemu se která místnost využije a chystáme také venkovní expozici,“ nastínil představy města starosta.