Mrlínek je jedinou obcí ve Zlínském kraji, kde se volební místnosti otevřou, v celé republice je jich dvaadvacet. „O 138 mandátů se ve 22 zastupitelstvech uchází 378 kandidátů," řekla Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu. Lidé z Mrlínku budou stejně jako na podzim vybírat ze dvou kandidátek.

Po loňském hlasování se tamní zastupitelstvo záhy rozpadlo. Volby totiž vyhrálo sdružení nezávislých kandidátů Za obnovu hospodárnosti a rozvoje Mrlínka, které získalo 54,73 procenta hlasů a obsadilo čtyři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Druhý skončil Úsvit přímé demokracie stávajícího starosty Pavla Hynka, jenž obdržel 45,26 procenta hlasů a tři mandáty.

Zastupitelé i náhradníci zvolení na kandidátce Úsvitu však na mandáty rezignovali, počet zastupitelů klesl pod minimální pětičlennou hranici, a volby se tak musejí opakovat.

Podle dosavadního starosty Úsvit opustil zastupitelstvo kvůli nekorektní kampani protistrany. „Nelíbilo se nám lživé tvrzení o financování samosprávy, o neexistujících půjčkách na chod obce," řekl už dříve Pavel Hynek.

Sdružení protistrany jde do voleb pod stejným názvem jako loni, Pavel Hynek však už Úsvit do boje nepovede: nově je v čele kandidátky nezávislých nazvané Za spokojený život občanů v Mrlínku.

Velkou otázkou zůstává, jaká bude volební účast. Loni bylo v obci registrováno 237 voličů, hlas jich odevzdalo 193, což znamenalo volební účast 81,43 procenta.

Kolik lidí ale přijde k opakovaným volbám, to si dosavadní starosta netroufal odhadovat.

„Ale ať to dopadne, jak to dopadne, tentokrát už ze zastupitelstva odstupovat nebudeme," slíbil letos na jaře.

Opakované volby se už v polovině března konaly také v dalších dvou obcích kroměřížského regionu, Chvalnově- Lískách a Honěticích, v obou už se napodruhé zastupitelstva podařilo složit.

Kdy se bude volit:

Volební místnosti budou 
otevřeny v sobotu 13. června 
od 7 do 22 hodin. Okamžitě 
po jejich uzavření začne ČSÚ zpracovávat výsledky na základě zápisů předaných okrskovými 
volebními komisemi. Průběžně lze výsledky sledovat na webových stránkách www.volby.cz, 
konečné výsledky by měly být 
k dispozici v neděli ráno.

Zdroj: Český statistický úřad