„Budu se bránit všemi zákonnými prostředky,“ řekla Deníku.

Právě zmíněná stavba pergoly za necelých 1,9 milionu korun odstartovala v uplynulých měsících vlnu kritiky ze strany části zastupitelů. Ti na jaře pověřili finanční výbor města, aby ve škole provedl kontrolu hospodaření za rok 2022. Na základě výsledků kontroly a zjištěných nedostatků pak zastupitelé na svém červnovém zasedání vyjádřili ředitelce Janě Teriaki nedůvěru.

Ředitelce zároveň vyčítali odliv učitelů a žáků ze školy.

Veřejné prostranství u parkovacího domu ve Velehradské ulici
Co bude s prostorem u parkovacího domu ve Velehradské? Jednou z variant je park

„V posledních letech odešlo ze školy na vlastní žádost několik zkušených učitelů. Rodiče žáků nejsou spokojeni s organizací výchovně-vzdělávací činnosti školy, ale veřejně se nechtějí k situaci ve škole vyjádřit, s některými jsme mluvili osobně,“ stojí v článku v místním zpravodaji, pod který se podepsalo osm z celkem patnácti zastupitelů.

Jana Teriaki nesouhlasí

Celá kauza vygradovala na začátku září, kdy radní odvolali Janu Teriaki z funkce ředitelky školy. Při tajném hlasování se pro odvolání vyslovili tři radní, zbylí dva se zdrželi.

V čele základní školy v Morkovicích stála Jana Teriaki osm let. S rozhodnutím radních nesouhlasí.

„Neztotožňuji se jednak tím usnesením, které rozhodlo o mém odvolání, ani s důvody mého odvolání. A neztotožňuji se ani se zmíněným článkem ve zpravodaji. Budu se všemi zákonnými prostředky bránit. Mohu předložit důkazy o tom, že je to jinak,“ řekla Deníku dnes už bývala ředitelka.

Energetika. Elektrické vedení. Ilustrační foto
Kroměříž nakupovala energie na burze. S výraznými úsporami se počítat nedá

„V článku ve zpravodaji například zmiňují, že dochází k odlivu žáků. Nevím, z čeho toto tvrzení vychází, protože zastupitelé nemají žádná relevantní data. Veškeré tyto informace máme naopak my tady ve škole,“ vysvětlila Jana Teriaki s tím, že k obraně svého jména využije všechny cesty.

„Vyzvu přes právníka radu města, aby anulovala své usnesení. Což bude první krok před případným soudním sporem. Budu bojovat nejen za sebe a mé jméno, které bylo očerněno. Ale i za pověst děti, které tady chodily do školy, za jméno mé rodiny a také za zaměstnance školy, kteří byli očerněni. Využiji všechny možnosti, které budu mít, abych dokázala, že je všechno jinak,“ dodala Teriaki.

Výzva k omluvě

Na pondělním zasedání zastupitelstva přednesla Jana Teriaki otevřený dopis, ve kterém uvedla protiargumenty a zároveň vyzvala zastupitele podepsané pod zmíněným článkem ve zpravodaji k omluvě.

„Za naším stanoviskem si i nadále stojíme. Pověřili jsme finanční výbor, který provedl ve škole kontrolu a zjistil nedostatky. Máme také důkazy, že to, co paní Teriaki píše a říká, jsou nepodložené informace. My naopak fakta máme. Všechno je navíc dohledatelné na našich webových stránkách, kde jsou zápisy z rady i zastupitelstev,“ sdělil Deníku místostarosta Zdeněk Frkal, který je zároveň jedním ze signatářů zmíněného článku ve zpravodaji.

Současný stav Strategické průmyslové zóny v Holešově.
Radní schválili dostavbu infrastruktury v holešovské zóně za půl miliardy

„Co se týče odchodu žáků a pedagogů ze školy, mluvíme v obecné rovině. Nemáme podrobné statistiky, ale víme, že za poslední dobu odešlo několik učitelů,“ uvedl místostarosta s tím, že případného soudního sporu s bývalou ředitelkou se neobává.

„My jsme tuto situaci nenechali jen tak. Nechali jsme si vypracovat dva odborné právní posudky, které na základě zmíněných zjištění, stojí za námi,“ prozradil Zdeněk Frkal.

Starosta Pavel Horák se k celé kauze nechtěl vyjadřovat.

„Myslím si, že nějakých vyjádření, různých prohlášení a ataků už bylo tolik, že se k tomu nechci více vyjadřovat. Chci naopak situaci zklidnit. Ať celou záležitost posoudí české soudy, k čemuž to nejspíš směřuje, a uvidíme,“ řekl.

Vedením základní školy byla od pondělí pověřena dosavadní statutární zástupkyně Jitka Kyasová, která školu povede, dokud z výběrového řízení nevzejde nový ředitel.

„Výběrové řízení se aktuálně rozjíždí. Nástup nového ředitele nebo ředitelky očekáváme asi nejdříve v pololetí tohoto školního roku,“ nastínil místostarosta Zdeněk Frkal.