„V neděli kolem dvaadvacáté hodiny jsme museli zastavit vodu, protože se do ní dostaly chemické látky. Bylo potřeba najít příčinu, zda havárii nezavinila třeba třetí osoba. Museli jsme jít po morkovickém prameništi, které ústí až v lesích,“ popsal počátek nepříjemné události Petr Vedra z VaK.

Příčina podle něj nakonec spočívala v opravě konstrukce vodojemu, při které došlo ke smísení výparů z nátěru s dodávanou vodou. „Za normálních okolností by se látky rychle vypařily, kvůli nynějšímu počasí se to ale zkomplikovalo. Museli jsme odebrat vzorky a dát je na rozbory do laboratoře. Kdy opět poteče pitná voda, netušíme,“ řekl během pondělního dne Vedra.

Lidé ve městě po celý den mohli spoléhat jen na náhradní zásobování v podobě cisteren, z kohoutků totiž později tekla jen voda užitková. „Řešili jsme to od rána. V prvé řadě jsme museli zařídit zásobování pro školu a školku. Ani rozmístění cisteren ve městě nebylo jednoduché, voda v nich rychle zamrzala,“ poznamenal morkovický starosta Pavel Horák.