I přes opakovaná varování veterinářů nechávají mnozí lidé své miláčky zavřené v autě, než si třeba někde na úřadech vyřídí co potřebují. Jenže takové čekání se může snadno změnit v nešťastnou událost. Stačí totiž pár minut a v autě je rázem šedesát stupňů Celsia. Co potom se psem, který je uvězněný uvnitř?

Pokud majitel není v dosahu, aby ho pustil ven a najdou se lidé, kterým není lhostejný jeho osud, může podle zákona zasáhnout policie.

Podle kroměřížské policejní mluvčí Simony Kyšnerové je postup následující. „Nejprve se snažíme sehnat majitele vozidla podle státní poznávací značky, popřípadě kontaktujeme jeho příbuzné v místě bydliště. Pokud se nic z toho nepodaří a zvíře je viditelně v ohrožení života, snaží se k němu policisté dostat co nejšetrnější cestou tak, aby majiteli nevznikla škoda na autě," vysvětlila Kyšnerová.

Podle ní mohou lidé v podobném případě na pomoc zavolat hasiče nebo městskou policii, která je na odchyt zvířat lépe vybavená.

O vyslovené týrání zvířat by se podle policejní mluvčí jednalo pouze v případě, že by majitel nechal psa v autě přímo s úmyslem na jeho usmrcení horkem a dehydratací.

Podle Kateřiny Segeťové z Veterinární kliniky Kroměříž letos zatím tamní lékaři žádné přehřátí zvířete neřešili. V minulosti se ale několik případů objevilo.

„Stává se, že lidé nechají psa v autě a ten následně dostane úžeh. Platí rovnice, že čím menší zvíře, tím se hůř vyrovnává s klimatickými vlivy. Například čivava vydrží mnohem méně než než vlčák," podotýká veterinářka.

Podle ní je samozřejmě nejlepší nechat zvířata ve stínu a dát jim dostatečné množství vody. Stejnou radu má i Roman Zavřel z kroměřížské veterinární kliniky PrimaVet, který v letních měsících řeší více případů s přehřátými zvířaty.

„Každoročně se nám objevuje několik mazlíčků s úpalem či úžehem. Úžeh může nastat během deseti minut. Stačí když ho necháte zavřeného v autě a jdete nakupovat, stačí opravdu malá chvilka a je zle," varuje Zavřel.

Pokud už je zvíře přehřáté musí se majitel pokusit o postupné zchlazování, dát mu napít vlažné vody a nechat ho v klidu.

„Studenou vodu v žádném případě nedoporučuji. Je také vhodné zabalit psa do namočené pokrývky, nebo polévat nožky. A samozřejmě vyhledat veterinární pomoc, kde zvířeti poskytnou profesionální péči," radí Zavřel.

Podle něj už dávno neplatí, že když má pes mokrý a studený čenich, že je v pořádku.

„Že se něco děje, poznáte třeba tak, že je zvíře apatické, leží na boku a zrychleně dýchá. U úžehu bývá navíc postižena oběhová soustava, takže hrozí i zástava srdce. Pokud se ale zvíře po nějaké době postaví na nohy a začne běhat, bude v pořádku," konstatoval Zavřel.

Také v lese někdy chybí voda

Nejen domácí, ale také lesní zvěř pociťuje letní vedra. Podle jednatele Okresního mysliveckého spolku Jana Buksy se zvířata o sebe umí postarat.

„Najdou si stinná místa v lese. Ale protože je tam stále plno lidí na kolech, houbařů nebo dokonce motorkářů, musejí se neustále stěhovat a nemají klid," zlobí se Buksa.

Zvířata pak jsou podle něj nucena schovávat se v polích, kde ale zase působí problémy zemědělcům, kteří škody chtějí uhradit po myslivcích.

Ti se snaží o to, aby zvěři nic nechybělo, hlavně voda.

„V lese jsou nedostatečné zásoby vody, protože poslední léta jsou velice suchá. Ani podzemní vody nemají dostatečný objem," říká Buksa.

Další problém podle něj je, když přijdou velké bouřky, které sice vláhu přinesou, ale velké množství vody není půda schopná pobrat a tak voda bez užitku odteče.

„Stavíme pro zvířata napajedla a přehrádky. V lesích jsou i betonová či kamenná korýtka, která plníme vodou. Vysoká se vody z potoka nenapije, protože ví, že není čistá. Hledá si spíš plodiny, které jsou bohaté na vodu, například řepku. Ta se ale u nás přestává pěstovat, to už je ovšem jiná věc," uzavřel myslivec.

Jana Přikrylová