Východisko už našli. „Na posledním jednání zastupitelstva, kterému už dříve předcházelo veřejné zasedání, jsme se rozhodli pro oddělenou splaškovou kanalizaci s výtlakem do Chropyně,“ podotkla starostka Magda Říkovská.

Další variantou, která byla ve hře, bylo postavení vlastní čistírny odpadních vod. „Bylo by to pro nás ale nákladnější, protože bychom ji museli sami provozovat a bohužel nemáme takovou kapacitu, abychom to zvládli,“ vysvětlila starostka.

Na rekonstrukci kanalizace, kterou budou spravovat kroměřížské Vodovody a kanalizace, bude podle ní potřeba necelých třicet milionů korun. „Obec na to prostředky nemá, takže pokud se nám příští rok podaří vyřídit stavební povolení, zažádáme si o dotaci z evropských fondů. Pak budeme čekat a doufat, že nám ji schválí,“ poznamenala Říkovská.

Obyvatelé v Kyselovicích jsou rádi, že se problém řeší. „Pokud bychom měli vlastní čističku, možná bychom platili nižší poplatky za stočné, ale zase by se na ní musel zaměstnat třeba na půl úvazku člověk a obec by ho platila, což by nebyla velká výhoda,“ domnívá se tamní obyvatelka Marie Krejčířová.

Problém pro některé lidi podle ní nastane ve chvíli, kdy si budou muset sami z vlastních dvorů přes zabetonované průjezdy prokopat nový přívod ke kanalizaci.

„Na druhou stranu je pravda, že ta stávající už slouží sedmdesát let a je nutné s ní něco udělat. Snad ta nová vydrží zase tak dlouho,“ přeje si Krejčířová.